Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο Πανελλήνιο Κορασίδων, έκανε την Κυριακή (25/7) ο Παναθλητικός Συκεών, με 43-40 επί του Παναθηναϊκού!

Για τις πρωταθλήτριες της ΕΣΚΑ ήταν η δεύτερη ήττα μετά από εκείνη της πρεμιέρας από τον ΟΦΗ.

Όμως και ο ΟΦΗ ηττήθηκε νωρίτερα την Κυριακή με 58-62 από την Άμιλλα.

Το πρόγραμμα της δεύτερης μέρας ολοκληρώνεται με τον αγώνα Κρόνου Αγίου Δημητρίου-Απόλλωνα Πτολεμαΐδας στις 21:00.

Αναλυτικά οι δύο πρώτοι αγώνες της δεύτερης αγωνιστικής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων, το οποίο διεξάγεται στην Καισαριανή.

Παναθλητικός-Παναθηναϊκός 43-40

Στην αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε  με νταμπλ σκορ, 14-7.

Ακολούθησε ένα πολύ σκληρό δεύτερο δεκάλεπτο όπου οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και τον Παναθλητικό να μειώνει σε 16-18 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (22-27, 25:22), όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης στην τέταρτη περίοδο πέρασε μπροστά στο σκορ με 41-34 (37:22). Το τρίποντο της Ζιάκα έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής (41-40, 39:45), όμως τον επίλογο έγραψε η Κοφινά με εύστοχο λέι απ δίνοντας τη νίκη στον Παναθλητικό με το τελικό 43-40.

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου τραυματίστηκε η Δήμητρα Καμπερίδου του Παναθλητικού.

Δεκάλεπτα: 9-14, 16-18, 28-29, 43-40

Διαιτητές: Μάλαμας, Κατραχούρας

Παναθλητικός Συκεών (Λαζάρου): Καρύδα, Καμπερίδου 2, Τσινασλανίδου 4, Σαριδάκη, Ντολοπούλου, Βασιλείου 6, Σύρπα, Αντωνίου 5, Κοφινά 9(1), Παπαδοπούλου, Σταματάκη 17(1).

Παναθηναϊκός (Στρατής): Γιαννακοπούλου 2, Φελούρη 10(1), Ζιάκα 12(1), Φεράκη 2, Κεφάλα, Φραγκούλη 11(1), Σιγαλού 3(1).

Για την στατιστική του αγώνα πατήστε εδώ

Οι δηλώσεις που έκαναν προπονητές και αθλήτριες των δύο ομάδων έπειτα από τον αγώνα για το επίσημο site της ΕΟΚ:

Λαζάρου Θωμάς (προπονητής Παναθλητικού):

«Ο Παναθηναϊκός μετά το χθεσινό παιχνίδι το οποίο ήταν έκπληξη εμφανίστηκε πολύ πιο δυνατός ιδίως στην άμυνα. Εμείς προσπαθήσαμε να αλλάξουμε ρυθμό αλλά δεν ήταν εύκολο γιατί ήταν αρκετά κλειστή ή άμυνα του αντιπάλου. Τρέξαμε βάλαμε κάποια σουτ τα κορίτσια έδωσαν και την ψυχή τους στην άμυνα.

Θέλω να αφιερώσω τη νίκη σε δύο κορίτσια που μας λείπουν, είναι η Ισμήνη Προποντίδου που έμεινε Θεσσαλονίκη λόγω ενός προβλήματος υγείας και στην Δήμητρα Καμπερίδου η οποία χτύπησε σήμερα στο παιχνίδι. Γενικά η ομάδα σήμερα έπαιξε με προβλήματα τραυματισμών, όπως η Σταματάκη που δεν ξέραμε αν θα παίξει, η Αντωνίου που είχε πρόβλημα από μια γονατιά από το χθεσινό παιχνίδι, πρόβλημα η Κοφινά, πρόβλημα η Βασιλείου.

Τα κορίτσια έδωσαν και την ψυχή τους, είμαι πολύ υπερήφανος για αυτά τα παιδιά.

Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό και εύχομαι καλή συνέχεια».

Σταματάκη Σοφία (αθλήτρια Παναθλητικού):

«Είχαμε πολλούς τραυματισμούς και η ψυχολογία μας δεν ήταν η καλύτερη δυνατή. Το πιστέψαμε στο τέλος του αγώνα, μπήκαν κάποια κρίσιμα σουτ και πετύχαμε μια σπουδαία νίκη.

Αύριο έχουμε ένα παιχνίδι με τον ΟΦΗ το οποίο θέλουμε να κερδίσουμε όπως και όλα τα επόμενα παιχνίδια».

Κατσαριέλιας Γιώργος (προπονητής Παναθηναϊκού):

«Δύο παιχνίδια κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Διαφορετικής προσέγγισης ματς το χθεσινό και το σημερινό. Σήμερα είχαμε να καταθέσουμε ψυχή και να αντιμετωπίσουμε την ομάδα του Παναθλητικού που υπερτερούσε σωματικά.

Ανταποκριθήκαμε μέχρι ένα σημείο, μετά έβαλαν κάποια σουτ που επιλέξαμε να τους δώσουμε, αντέξανε λόγω ποσότητας από το 30΄και μετά, εμείς επιστρέψαμε στο ματς, πήγε στο σουτ δεν μπήκε. Τα κορίτσια παίρνουν εμπειρίες και έτσι χτίζουν προσωπικότητα μέσα από αυτά τα ματς».

Φεράκη Γεωργία (αθλήτρια Παναθηναϊκού):

«Ήταν πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Το χάσαμε στα τελευταία λεπτά. Πεισμώσαμε πάρα πολύ μετά το χθεσινό αποτέλεσμα και η εικόνα που δείξαμε πιστεύω ότι μας αντιπροσωπεύει.

Τη σημερινή ήττα την ξεχνάμε, τη διαγράφουμε και πάμε για τα επόμενα παιχνίδια, όπου κάθε παιχνίδι θα είναι και ένας τελικός».

ΟΦΗ-Άμιλλα 58-62

Διαιτητές: Σκούτας, Καλογριάς

ΟΦΗ (Ζερβάκη): Μουρτζάκη 1, Διαμαντάκη 19(2), Σταθοράκη, Αλιφραγκή 15(1), Καζάκη, Τζανετή 1, Μηλιαρά 22(2), Μοσχονησώτη, Ανυφαντάκη.

Άμιλλα (Tσουκαλάς): Μίχαλου 11(2), Μάγκλαρη Ι. 5(1), Κοκκώνη 3(1), Παναγιωτοπούλου 32, Σιάμπου 11.

Οι δηλώσεις έπειτα από τον αγώνα στο επίσημο site της ΕΟΚ:

Ζερβάκη Έφη (προπονήτρια ΟΦΗ):

«Τα κορίτσια της Άμιλλας παίξανε πάρα πολύ δυνατά. Εμείς για κάποιο λόγο μπήκαμε ανέτοιμες, ενώ είχαμε δει το παιχνίδι, την ομάδα, είχαμε προετοιμαστεί, δεν ήμασταν ψυχολογικά προετοιμασμένες. Ίσως το μυαλό μας να ήταν στη χθεσινή νίκη και δεν μπήκαμε όσο δυνατά έπρεπε, επιπλέον ήμασταν άστοχες, δεν μπορέσαμε να βάλουμε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, ενώ χάναμε και τα ριμπάουντ».

Αλιφραγκή Φωτεινή (αθλήτρια ΟΦΗ):

«Χθες ήταν μια εμπειρία πρωτόγνωρη, καταφέραμε να κερδίσουμε ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι. Σήμερα μπήκαμε νωθρά, κάτι που δεν καταφέραμε να το αλλάξουμε κατά την διάρκεια του αγώνα. Δεν καταφέραμε να ανακόψουμε την αντίπαλο και έτσι ήρθε η ήττα».

«Σε αυτές τις ηλικίες τη μία μέρα θα σου παρουσιαστούν σούπερ, την άλλη μέρα λέμε “εμείς προπονούμε αυτές τις παίκτριες;”. Χθες ήμασταν μουδιασμένοι. Βέβαια είναι η πρώτη φορά που βγαίνουμε εκτός “συνόρων”. Χθες η Πτολεμαίδα ήταν ανώτερη ομαδα μας κέρδισε δίκαια, αλλά ήμασταν στεναχωρημένοι γιατί δεν μπρέσαμε να παίξουμε αυτό που παίζουμε όλη τη χρονιά.

Σήμερα δείξαμε ένα πάρα πολύ καλό πρόσωπο. Ίσως ο ΟΦΗ να μην μας περίεμενε τόσο καλούς σήμερα μετά τα χθεσινά αποτελέσματα. Είναι η 17η φορά που πάμε σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και σήμερα φόρεσα την ίδια φανέλα που είχα φορέσει πριν από 16 χρόνια σε αυτό εδώ το γήπεδο, όταν παίξαμε στα μπαράζ, ανεβήκαμε στην Α2 και βγήκαμε τρίτη ομάδα στην Ελλάδα».

Μάγκλαρη Ιωάννα (αθλήτρια Άμιλλας):

«Παίξαμε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, τα κορίτσια έπαιξαν πάρα πολύ καλά. Τα σουτ μας βγήκαν σχεδόν όλα. Σήμερα μπήκαμε αποφασισμένες και θέλαμε πολύ τη νίκη.

Χθες ήμασταν πολύ φορτισμένες από την ήττα, αλλά δείξαμε σήμερα ότι έχουμε έρθει εδώ για να διεκδικήσουμε κάτι καλό».

Πανελλήνιο Κορασίδων: O Παναθλητικός 60-36 τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου (pics)

Πανελλήνιο Κορασίδων: Με καλάθι της Διαμαντάκη στη λήξη ο ΟΦΗ 65-64 τον Παναθηναϊκό! (pics & vid)