Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου έκανε το 4/4 απέναντι στην Καβάλα και κατέκτησε το 30ό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων μια αγωνιστική πριν από το τέλος. Δεύτερη θέση για τον Παναθηναϊκό που αφήνει στην τρίτη τον Σύλλα Αιδηψού.

Η εκπληκτική, Έλενα Μποσγανά, σταμάτησε στους 37 πόντους και οδήγησε την ομάδα του Αγίου Δημητρίου στην άνετη νίκη με 76-31 επί του μακεδονικού συγκροτήματος.

Αυτόματα, κατέκτησαν το δεύτερο διαδοχικό τίτλο και άφησαν δεύτερες τις ”πράσινες” παρά την επικράτηση 77-41 επί του Σύλλα Αιδηψού, ο οποίος φιλοξενεί το τουρνουά.

ΠΑΟΚ και Χανιά έκλεισαν το… χορό της τέταρτης ημέρας, με τον ”Δικέφαλο του Βορρά” να παίρνει εύκολα το ”ροζ φύλλο”. Στην τελευταία αγωνιστική χρειάζεται νίκη επί των πρωταθλητών και ήττα του Σύλλα για το χάλκινο μετάλλιο.

Η ομάδα του Κρόνου ξεκίνησε για άλλη μια φορά εντυπωσιακά και προηγήθηκε με σκορ 2-17 στο 5′. Η ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο λειτούργησε υποδειγματικά σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να φτάσει έως και στο +45 (25-72).

Δεκάλεπτα: 11-22, 16-40, 23-58, 31-76

Διαιτητές: Ντάνος, Χουγιάζος

ΕΚ Καβάλας (Παγκαλίδης): Λυκάκη 2, Τσινεκίδου, Τουρετζόγλου ,7 Παππά-Τζανέτου, Τζίτζιρα, Σπανίδου 6(2), Μελελούδη 2, Κελεμένη 10, Αργυρού 2, Κάπα 2, Τσαχιρίδου.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σταμούλης): Μπέκιου, Μποσγανά 37(3), Ανδρικοπούλου 2, Μπάκου 3, Σιγούρου, Τσαγκαροπούλου 6, Καραγκούνη 8, Ρετσινά, Γρηγοροπούλου 10, Καρκακέλα, Χαλκιά, Ζιάκα 10.

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την τρίτη του νίκη στα Λουτρά Αιδηψού. Στο ξεκίνημα του αγώνα δεν έχανε τρίποντο (3/3), με το σκορ να διαμορφώνεται γρήγορα σε 2-15 (5′). Η αντίδραση του Σύλλα δεν ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί με σκορ 11-39 (16′).

Μπορεί η διαφορά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου να έφθασε στο +30 υπέρ του Παναθηναϊκού (16-46), όμως ο Σύλλας με επί μέρους σκορ 11-2 μείωσε σε 33-52. Οι ”πράσινες” ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους στην τέταρτη περίοδο, διευρύνοντας διαρκώς τη διαφορά μέχρι το τελικό 41-77.

Δεκάλεπτα: 8-28, 16-44, 33-52, 41-77

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Αγραφιώτης

Σύλλας Αιδηψού (Κουβάρας): Σουλιάδη, Παπακοσμά, Φώτου, Λούμη 2, Μαχαίρα 12 (2), Νίτσογλου 7, Κυργιώργη Ι., Τσαβόνι 15, Πατσούρα 3, Κυργιώργη Β., Υδραίου 2, Μαργωμένου.

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Ζαρρή 2, Πρίφτη 6, Μπιλθικιώτη 12, Ζανίκα 2, Ταφμίζι, Μαυράκη 15, Σώτου 1, Μόσχου 2, Κεφαλά 4, Κούκη 7 (1), Δαυλάκου 19 (2).

Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν, σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στην Τελική Φάση. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 63-45 των Χανίων και πλέον διεκδικεί την τρίτη θέση.

Τα Χανιά παίζοντας δυναμικά κάτω από το καλάθι προηγήθηκαν με σκορ 5-9 (5′), όμως ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο με 15-13 λίγο πριν τη λήξη της περιόδου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παίζοντας πιο συγκεντρωμένα στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγε με 29-21 (18′), ενώ αποδίδοντας καλή άμυνα και βελτιωμένη επίθεση ανέβασε τη διαφορά στο 49-29 (27′).

Ο ”Δικέφαλος” στην τέταρτη περίοδο απλά διατήρησε την υπέρ του διαφορά και επικράτησε με 63-45. Τα Χανιά ολοκλήρωσαν τον αγώνα με τραυματισμούς, της Ακρίβου στο δεξί χέρι, της Καραμούστου στο δεξί γόνατο και της Δασκουλίδου στη μέση.

Δεκάλεπτα: 15-15, 35-23, 51-33, 63-45

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Ασλανίδης

ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Φράγκου, Μπουτσούκη 3 (1), Πολυμένη 20, Άλλεν, Στεργάκη 10, Τζέλου 2, Χατζηδάκη 8 (2), Καζαμία 6, Πιτσούλη 2, Γενναίου 6, Κουματσιώτη 4, Παπαγεωργίου 2.

ΟΑ Χανίων (Δημητρουλάκη): Τσώνη 6 (2), Παπαδάκη, Λυβιάκη, Χαιρετάκη 4, Λουπασάκη, Γιακουμάκη 2, Καραμούστου, Ακρίβου, Παπαδάκη 12 (1), Δασκουλίδου 15 (1), Κίντριλη 6, Πέσκου.