Παναθλητικός-Εσπερίδες

Το 38o Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων κατέκτησε ο Παναθλητικός, έπειτα από την επικράτησή του με 67-59 επί των Εσπερίδων στον τελικό του ΔΑΚ Καλαμαριάς.

Ύστερα από το αρχικό αναγνωριστικό τετράλεπτο, ο Παναθλητικός άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ και να πατά καλύτερα στο παρκέ.

Η Τσινασλανίδου με γκολ-φάουλ έκανε το 7-2, ενώ η Σύρπα σημείωσε το 11-4, στα 4’20” πριν από την ανάπαυλα.

Η ομάδα της Καλλιθέας πλησίασε σε 11-8 με καλάθι της Σεγκούρα, όμως πάλι η Σύρπα λίγο αργότερα έδωσε προβάδισμα με 16-9 στις Θεσσαλονικιές.

Οι Εσπερίδες μείωσαν στον πόντο (16-15 με την Αρσενιάδου στο 12ο λεπτό), ωστόσο η ομάδα των Συκεών διατήρησε την πρωτοπορία, αυξάνοντάς τη σε 28-20 με μια εύστοχη βολή από την Χωλοπούλου στο έκτο λεπτό της δεύτερης περιόδου.

Λίγο πριν από την ανάπαυλα, οι Καλλιθεάτισσες ισοφάρισαν σε 30-30 και όλοι ανέμεναν μια ιδιαίτερα συναρπαστική συνέχεια.

Οι δυο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου, όπως φανερώνει το επιμέρους σκορ που ήταν 3-3.

Ύστερα από 9-0 σερί, οι Εσπερίδες προσπέρασαν με 42-33 στο 28ο λεπτό και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7, παίρνοντας προβάδισμα για το τρόπαιο.

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, πάντως, ο Παναθλητικός μείωσε σε 48-47 με βολή της Χωλοπούλου και το παιχνίδι… ξανάρχισε.

Ο προπονητής των Εσπερίδων αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, επτά λεπτά πριν από το φινάλε, ενώ η Παντώτη με τρίποντο έδωσε προβάδισμα έπειτα από αρκετή ώρα στην ομάδα της (52-50).

Τότε, η εντυπωσιακή Σεγκούρα πέτυχε τον 20ό προσωπικό της πόντο, ενώ Χωλοπούλου, Κοφινά με δίποντο και βολές αντίστοιχα, έκαναν το 58-52 για τον Παναθλητικό.

Ένα απίστευτο τρίποντο της Χωλοπούλου με τη λήξη της επίθεσης, έφερε τη διαφορά στους επτά πόντους δύο λεπτά πριν από το τέλος.

Οι Εσπερίδες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και η ομάδα των Συκεών, πανηγύρισε μαζί με τον κόσμο της που γέμισε το γήπεδο την κατάκτηση του τίτλου.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Παπαγερίδης-Τσικριτσάκη

Δεκάλεπτα: 11-16, 30-30, 45-38,  59-67

Εσπερίδες (Τσεμπέρης-Δήμου): Γεωργίνη 2, Αρσενιάδου 13, Βίγκα 5(1), Σεγκούρα 27(1), Λιανούδη 7, Φιλντίση 3, Διαγούπη 2.

Παναθλητικός (Γυμνόπουλος): Καμπερίδου 6, Κοφινά 10(2), Τσινασσλανίδου 7,  Παντώτη 9(3), Αδαμίδου, Σαββίδου, Χωλοπούλου 25(2), Σύρπα 10.