Εθνική με Αμαξίδιο

Στην όγδοη και τελευταία θέση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μπάσκετ με Αμαξίδιο της Β’ κατηγορίας, που ολοκληρώθηκε σήμερα (18/7) στο ΣΕΦ, τερμάτισε η Εθνική Ελλάδας, η οποία ηττήθηκε με 62-53 από τη Σερβία.

Στον αγώνα για τις θέσεις 7-8, η Σερβία νίκησε με 62-53 την Ελλάδα που ολοκλήρωσε χωρίς νίκη τη διοργάνωση.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αυστρία που νίκησε με 65-54 τη Λιθουανία στον μεγάλο τελικό.

Τρίτη η Λετονία που επιβλήθηκε με 72-49 της Κροατίας στον μικρό τελικό.

Στην πέμπτη θέση η Ρωσία, 73-64 τη Βοσνία.

Αναλυτικά οι αγώνες της τελευταίας ημέρας:

Θέσεις 7-8: Σερβία-Ελλάδα 62-53

Η Σερβία κυριάρχησε στον τελευταίο της αγώνα, αφήνοντας την Ελλάδα δίχως νίκη στο τουρνουά και τερματίζοντας στην  θέση, έναντι της 8ης, που κατέλαβε η Εθνική μας. Το 62-53 δεν περιγράφει την εικόνα της αναμέτρησης, καθώς στο μεγαλύτερο διάστημα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία στο σκορ, αλλά στην τρίτη περίοδο οι διεθνείς μας τα έκαναν όλα λάθος, με αποτέλεσμα να επικρατήσει με επιμέρους σκορ 20-9 η Σερβία και να διατηρήσει το προβάδισμα που απέκτησε ως το τέλος.

Ο Χαμαντί με τον Τσίλη ήταν οι καλύτεροι της Εθνικής μας, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στάνκοβιτς καθοδήγησε με μαεστρία, Φάκιτς (έκανε τριπλ νταμπλ) και Τσίρκοβιτς ήταν οι καλύτεροι, ο Ντεστανί βοήθησε σημαντικά. Να σημειώσουμε επίσης το εξαιρετικό 13/16 βολές, για την Εθνική Ελλάδας (με τις δύο να χάνονται στο τελευταίο λεπτό).

Διαιτητές: Κορβασέρ – Ντίεφ – Κάροβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 13-11, 24-25, 44-34, 62-53.
ΣΕΡΒΙΑ (Μπάνιακ): Φάκιτς 18 (12 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντεστανί 17 (10 ριμπ.), Βέζμαρ, Τσίρκοβιτς 11 (9 ριμπ.), Στάνκοβιτς 4, Λίκιτς, Γιοβάνοβιτς, Μπάνιακ 2, Γκρούιτς 8.
ΕΛΛΑΔΑ (Οζντεμίρ): Μουμτζόγλου 4 (8 ασ.), Τσίλης 16, Χατζηκαντής, Μαρτσάκης 7, Κοντογιάννης 2, Χατζηδάκης, Τσαουσίδης, Χαμαντί 17, Φιλίππου, Μακρής 4, Παπαδόπουλος 1.

Θέσεις 5-6: Ρωσία-Βοσνία 73-64

Τι αγώνας ήταν αυτός! Η Ρωσία κατέλαβε την 5η θέση, στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, επικρατώντας στην παράταση της Βοσνίας Ερζεγοβίνης με σκορ 73-64 (58-58 κανονικός αγώνας). Οι Βόσνιοι είχαν τη νίκη στα χέρια τους, αλλά μια λάθος επιλογή στην τελευταία τους επίθεση (επιθετικό φάουλ) άφησε κάτι περισσότερα από τέσσερα δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο.

Το σκορ ήταν 55-58, αλλά ο Κοτσέτκοφ έγινε ο ήρωας της βραδιάς, ευστοχώντας σε τρίποντο και δίνοντας στην ομάδα του τη… δεύτερη ευκαιρία, αλλά συνάμα και το ψυχολογικό προβάδισμα. Οι Βόσνιοι, που ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν τη νίκη, κατάκοποι -έχουν λίγους παίκτες, που συμμετέχουν ενεργά- και καταπονημένοι ψυχολογικά, παραδόθηκαν.

Οι ηττημένοι είχαν το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στην τελευταία περίοδο οι Ρώσοι κάλυψαν τη διαφορά, έστω και με… σουτ της τελευταίας στιγμής και στο εξτρά πεντάλεπτο κυριάρχησαν ολοκληρωτικά, έχοντας στο πλευρό του Κοτσέτκοφ τον Σιτνίκοφ, που ήρθε από τον πάγκο. Στην αντίπερα όχθη το δίδυμο Αρναούτ – Ρεκάνοβιτς ήταν η αρχή και το τέλος της ομάδας.

Διαιτητές: Ξυλάς – Σέρρας – Πέιτς.
Τα δεκάλεπτα: 17-20, 26-39, 42-50, 58-58, 73-64.
ΡΩΣΙΑ (Μακέεφ): Κούτσιν 7, Κοτσέτκοφ 22 (2 τρ., 7 ριμπ., 7 ασ.), Γιούρκου 7, Λαζάρεφ 6, Κορσχούκοφ, Γκοροντέτσκι 2, Πιζόφ 2, Κιρίλοφ 2, Καμαλίεφ 9, Σιτνίκοφ 16.
ΒΟΣΝΙΑ (Ιμσίροβιτς): Μπογκούτσανιν 2, Αρναούτ 25 (18 ριμπ.), Μέσιτς 2, Βελίμπασιτς 4, Ρεκάνοβιτς 22 (11 ριμπ.), Μαιστόριτς 2, Σούτιτς 7.

Μικρός τελικός: Λετονία-Κροατία 72-49

Η Λετονία ήταν μια ομάδα, που είχε στόχο τον τελικό. Κι αν δεν τα κατάφερε, έκανε επίδειξη δύναμης στον «μικρό» τελικό, απέναντι στην Κροατία (72-49) και πήρε το χάλκινο μετάλλιο, όχι όμως και την προαγωγή στη «μεγάλη» κατηγορία.

Οι Λετονοί κυριάρχησαν σε όλα τα δεκάλεπτα, ήταν σκληροί στην άμυνα κι αποδοτικοί στην επίθεση και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στους Κροάτες να αμφισβητήσουν την κυριαρχία τους. Με ηγέτη τον Γκαμπράνοβς και πολύ καλούς τους Μπεγκίνσκις και Βέινμπεργκς, δεν θα μπορούσαν να χάσουν, παρά την προσπάθεια του Ντεμίροβιτς και δευτερευόντως του Στίματς.

Διαιτητές: Καρόβιτς – Σόρβαν – Κορβασέρ.
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-28, 51-41, 72-49.
ΛΕΤΟΝΙΑ (Βέντσκους): Βέινμπεργκς 12, Μπεγκίνσκις 14 (10 ριμπ.), Πόντνιεκς 8 (1), Τουρκς 4, Γκαμπράνοβς 22, Ρουκαβισνίκοβς 7 (1), Μπερζίνς, Σανούκς, Λάσμανς, Ούργκα 3, Κιρίλοβς, Μπούντζινς 2.
ΚΡΟΑΤΙΑ (Κούχαριτς): Πέσιτς, Ντεμίροβιτς 20 (14 ριμπ.), Βούιτσα 2, Στίματς 15 (7 ριμπ., 6ασ.), Μπάσταλιτς 4, Όγκραϊσεκ, Πάντζιτς 2, Μπιστίροβιτς 2, Νισάντζιτς, Τένσιτς 4, Μπαλίγκα, Καμπράια.

Τελικός: Αυστρία-Λιθουανία 65-54

Με ηγέτη τον φοβερό και τρομερό Ούμπερτ Χάγκερ, η Αυστρία επιβλήθηκε της Λιθουανίας με 65-54 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που διεξήχθη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο τελικός ήταν συναρπαστικός, με εναλλαγές στο προβάδισμα και επικές ανατροπές.

Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στους πάγκους, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 10-10. Οι Λιθουανοί έτρεξαν σερί 10-0 κι εκεί που έμοιαζε να έχουν βάλει το νερό στ’ αυλάκι, οι Αυστριακοί με πίεση, αναγκάζοντάς τους σε διαδοχικά λάθη (12-24 συνολικά), όχι μόνο επέστρεψαν αλλά πήγαν στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (31-24), γεγονός που σημαίνει ότι πέτυχαν σε λιγότερο από έξι λεπτά 17 παραπάνω πόντους!

Από εκεί και πέρα, με σύμμαχο την καλή τους ψυχολογία, κάνοντας θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ και με τον Χάγκερ να διαλύει την αντίπαλη άμυνα, δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη, παρότι οι Λιθουανοί δεν παράτησαν το παιχνίδι.

Να σημειώσουμε ότι υπήρχε ελληνική παρουσία στον τελικό, καθώς πρώτος διαιτητής ήταν ο Πλάτωνας Σέρρας, ενώ κι ο Μαλίκ Αμπές, προπονητής της Εθνικής Αυστρίας, είχε καθίσει παλιότερα στον πάγκο της Εθνικής μας ομάδας.

Διαιτητές: Σέρρας – Ντίεφ – Κραλ.
Τα δεκάλεπτα: 10-10, 31-24, 50-38, 65-54.
ΑΥΣΤΡΙΑ (Αμπές): Χαγιρλί 16 (7 ριμπ., 5 ασ.), Ντόγκαν 9 (8 ριμπ.), Χάγκερ 35 (1 τριπ., 8 ριμπ., 4 ασ.), Βαστιάν 5, Φίελντερ, Χοκενμπέργκερ, Στέινερ, Έντλερ.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Σκούτσας): Μπουτσίνσκας 4, Σιαουρουσάιτις, Σκούτσας 21 (1 τρ., 9 ριμπ.), Τσιαπλίνσκας 8, Ζιμάντας 8, Τουκάνας, Ταμασάουσκας 2, Γιαρουσεβίτσιους 7, Μπουτκεβίτσιους 4.

Δείτε ξανά όλους τους αγώνες της τελευταίας ημέρας, εδώ.