Με τον Τζάστιν Άλστον και τον Κένταλ Σμιθ να αποτελούν το “θεμέλιο λίθο” επιθετικά ο ΠΑΟΚ επικράτησε (82-76) του Άρη στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Στο PAOK Sports Arena ο “δικέφαλος” ήταν ο κυρίαρχος του παρκέ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και μπορεί ο Άρης να αντέδρασε, αλλά η ομάδα του Φώτη Τακιανού, είχε επιθετική πολυφωνία και έφτασε στη νίκη.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ μετράει 4 νίκες και 3 ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ οι “κίγτρινοι” έχουν ρεκόρ 3-4.

Ο Άρης πιο πολύ και από την ήττα προβληματίζεται για τον τραυματισμό του Ίσμαελ Σανόγκο ο οποίος γύρισε το πόδι του στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου του ματς και αποχώρησε χωρίς να επιστρέψει.

Η κατάσταση του θα εκτιμηθεί από το ιατρικό επιτελείο, όπου και θα διαπιστωθεί ο βαθμός σπουδαιότητας του τραύματος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα του αγώνα ήταν πιο αποφασιστικός από τον αντίπαλο και πήγαινε με μεγαλύτερη σκληράδα στην μπάλα! Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού θέλησαν με αυτό τον τρόπο να βάλουν τους κανόνες τους και το πέτυχαν «χτίζοντας» μια διαφορά 8 πόντων (30-22 στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου, καθώς δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο.

Ο Τζάστιν Άλστον και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ήταν εκείνοι που έκαναν πιο αισθητή την παρουσία τους επιθετικά. Την ίδια στιγμή ο Ρομπέρτο Γκάλινατ αποτελούσε την κύρια απειλή από την πλευρά του Άρη για το καλάθι των γηπεδούχων.

Το επιμέρους 24-12 στη δεύτερη περίοδο, για το οποίο είχαν συνδρομή και οι Χάρισον-Φρίντρικσον επέτρεψε στον «δικέφαλο» να πατήσει το… γκάζι και να φτάσει στο +20 (54-34 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους, με τους παίκτες του Άρη να τα έχουν χαμένα. Ούτε η άμυνα που αποτελεί σημείο αναφοράς της ομάδας δεν φαίνονταν στο παρκέ.

Οι φωνές στο ημίχρονο από τον Γιάννη Καστρίτη φαίνεται πως «ξύπνησαν» τους «κίτρινους» που σταδιακά «ροκάνισαν» τη διαφορά. Μπορεί ο Άρης να είχε μια σημαντική διαφορά (64-51 στο 28’), αλλά η κατακόρυφη άνοδος του Ίσμαελ Σανόγκο και ένα τρίποντο του έφερε τους φιλοξενούμενους στο -7 (66-59 στο 29’), ενώ το τρίτο 10λεπτο έκλεισε με τη διαφορά στο +8 (68-59).

Στα πρώτα 2 λεπτά της τελευταίας περιόδου σε μια επίθεση του Άρη ο Σανόγκο γύρισε το πόδι του και αποχώρησε. Αυτό δεν πτόησε όμως τους συμπαίκτες του. Μάλλον τους «ατσάλωσε» και με την χαλαρότητα που επέδειξαν οι γηπεδούχοι η διαφορά μειώνονταν συνεχώς (68-63 στο 32’ με καλάθι του Τολιόπουλου).

Η πίεση και το άγχος μεταφέρθηκε στον ΠΑΟΚ και στο 33’ η διαφορά των δυο ομάδων ήταν ένα σουτ (68-66). Ο Τζάστιν Άλστον εκεί ανέλαβε ξανά δράση και με μεγάλα καλάθια έδωσε αέρα (73-66 στο 35.40’’) στον «δικέφαλο». Ο Κατσίβελης έφερε τον Άρη ξανά στο -3 (73-70 στο 37.40’’) και πάλι ο Άλστον ήταν εκεί για την ομάδα του Φώτη Τακιανού (77-72 στο 38.30’’).

Το μεγάλο σουτ ωστόσο το σημείωσε ο Κένταλ Σμιθ που έκανε σπουδαίο παιχνίδι και μοιράζεται τον τίτλο του κορυφαίου με τον Άλστον. Μετά από δυο εύστοχες βολές του Βασίλη Τολιόπουλου (77-74 στο 38.40’’), ο Σμιθ πέτυχε μεγάλο τρίποντο (80-74 στο 39’) και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του, καθώς στο τελευταίο λεπτό ο Άρης δεν βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει ξανά…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Θεονάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76.