Έλστον Τέρνερ Τζούνιορ
Ο Έλστον Τέρνερ Τζούνιορ

Ο ΠΑΟΚ (10-8) λύγισε με 82-74 τον Κολοσσό Ρόδου (6-12) σε αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας!

O Δικέφαλος αγωνίστηκε με επετειακές εμφανίσεις για να τιμήσει την 30ή επέτειο από τον τελικό της Γενεύης και την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων.

ΠΑΟΚ επετειακές εμφανίσεις

Μάλιστα, στο ημίχρονο του αγώνα τιμήθηκε ο Νίκος Βεζυρτζής, ο πρόεδρος της μεγάλης ομάδας του ΠΑΟΚ εκείνης της εποχής.

Βεζυρτζής

Με τον “αέρα” της νίκης στο ντέρμπι των “αιώνιων” της Θεσσαλονίκης επί του Άρη, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Κολοσσό στο PAOK Sports Arena.

Ο Κολοσσός έχει πλέον τέσσερις διαδοχικές ήττες, ενώ μακριά από τη Ρόδο τα έχει καταφέρει μόνο απέναντι στον Άρη σε σύνολο δέκα αγώνων.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε τις υψηλές πτήσεις και παράλληλα ανέβηκε στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Έλστον Τέρνερ

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με τους Τέρνερ (ΠΑΟΚ) και Άρτις (Κολοσσός) να ξεχωρίζουν επιθετικά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Έλστον Τέρνερ Τζούνιορ συνέχισε το… βιολί του και ο ΠΑΟΚ πήρε μια διαφορά που έφτασε τους 9 πόντους (63-54) για να λήξει το δεκάλεπτο με 63-56.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (66-56), όμως ο εντυπωσιακός Κερέμ Καντέρ κρατούσε ζωντανό τον Κολοσσό (68-65 στο 35′).

Γκρίφιν, Κάρτερ και Κακλαμανάκης ξεκόλλησαν τον ΠΑΟΚ (76-67 στο 38′) και ο Δικέφαλος έφτασε στη νίκη με το τελικό 82-74.

Άρτις

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γκρίφιν (18π., 6ρ., 6ασ.), Τέρνερ (17π.), Λοβ (16π.) και Κακλαμανάκης (11π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Καντέρ (19π., 8ρ.), Άρτις (18π.) και Γουότσον (10π.).