Μάρβιν Τζόουνς

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι στην Πυλαία, ο ΠΑΟΚ (4-6) νίκησε με 86-80 τον Κολοσσό Ρόδου (7-4), για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε ορεξάτος στη δράση της Stoiximan Basket League μετά τις 11 Δεκεμβρίου και την εμφατική νίκη με 96-64 στο ντέρμπι με τον Άρη, όμως προερχόταν από τον αποκλεισμό στο Basketball Champions League και ήθελε να επανέλθει στις νίκες.

Το παιχνίδι είχε απίστευτες διακυμάνσεις και συνεχόμενα σερί από τις δύο ομάδες, όμως ο “Δικέφαλος” ήταν πιο ψύχραιμος στο τέλος και έπαιξε πιο ορθολογικά.

Ο Κολοσσός, από την πλευρά του στηρίχτηκε πολύ στα τρίποντα (16/31), όμως ήταν πολύ άστοχος στα δίποντα (11/31) και δεν είχε δυνάμεις και καθαρό μυαλό στην τελική ευθεία του αγώνα.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μάρβιν Τζόουνς (20π., 13ρ.) ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Βλάντο Γιάνκοβιτς (15π.), Ντιμίτρι Ρίβερς (14π.), Βασίλης Τολιόπουλος (12π.), Γιώργος Καμπερίδης (10π.). Οκτώ ασίστ μοίρασε ο Βαγγέλης Μάντζαρης.

Από την πλευρά των ηττημένων προσπάθησαν οι Τζόρνταν Φλόιντ (20π.), Βαγγέλης Μαργαρίτης (15π.) και Στέφαν Ποτ (5π., 13ασ.), όμως η αποβολή του Βασίλη Ξανθόπουλου στο 11ο λεπτό στοίχισε στην ομάδα της Ρόδου, η οποία δεν είχε καθαρό μυαλό στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πριν από το τζάμπολ του αγώνα, ο ΠΑΟΚ βράβευσε τον Βαγγέλη Μαργαρίτη για την εννιαετή προσφορά του στον “Δικέφαλο”.

Στο PAOK Sports Arena βρέθηκε και ο Νίκος Ζήσης:

Ο αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 12-0 και με 26-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας κορυφαίους τους Μάρβιν Τζόουνς και Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Στο 11ο λεπτό ο Βασίλης Ξανθόπουλος δέχθηκε τεχνική ποινή και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, καθώς νωρίτερα είχε υποπέσει σε αντιαθλητικό φάουλ.

Παρά το γεγονός αυτό, ο Κολοσσός δεν έχασε την επαφή του με το σκορ και με μπροστάρη τον Τζόρνταν Φλόιντ, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το εύθραυστο 44-39.

Η ομάδα της Ρόδου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, όπως ακριβώς είχε ξεκινήσει ο ΠΑΟΚ το πρώτο. Με ένα σερί 0-12 η ομάδα του Καντζούρη προηγήθηκε με 44-51 και ενώ στο πρώτο 20άλεπτο ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε αμέσως με ένα δικό του σερί 7-0 και ισοφάρισε 51-51, ενώ ξαναπέρασε μπροστά με 54-53. Νέο σερί 0-8 του Κολοσσού για το 54-61, με τους Ροδίτες να έχουν πάρει… φωτιά φτάνοντας τα 13/21 τρίποντα!

Απίθανο ματς στην Πυλαία και ο ΠΑΟΚ με ένα 8-0 προηγήθηκε ξανά με 62-61, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου!

Ο “Δικέφαλος” μπήκε αποφασισμένος στο τελευταίο δεκάλεπτο, έσφιξε την άμυνά του και με κορυφαίο τον “διπλό” Μάρβιν Τζόουνς ξέφυγε με 12 πόντους (79-67 στο 35′) και έφτασε στη νίκη με το τελικό 86-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-39, 62-61, 86-80