Αγχωμένος και άστοχος για 30 λεπτά, ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο και νίκησε με 93-81 τον Κολοσσό Ρόδου, τη Δευτέρα στην Πυλαία, για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού βελτίωσε σε 5-4 το ρεκόρ της, αφήνοντας στο 3-6 τον Κολοσσό,  στην “κούρσα” -μεταξύ άλλων- για την πρώτη επτάδα με τη λήξη του Α’ γύρου, που οδηγεί στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΠΑΟΚ είχε 6/8 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκανε επιμέρους σκορ 32-15, ή αλλιώς 38-15 στα τελευταία 12 λεπτά, κι εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις απώλειες δύο γκαρντ του Κολοσσού, που δεν άντεξε χωρίς τους Λόντον Περάντες, Ιωσήφ Κολοβέρο που έφυγαν τραυματίες από το ημίχρονο.

Ο Κολοσσός αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ με γρήγορο ρυθμό, βρήκε πολλά εύστοχα σουτ (7/10) και μέσα σε 4,5 λεπτά είχε πετύχει 18 πόντους για να πάρει προβάδισμα 7 πόντων, με Γκάουντλοκ και Μπραΐκοβιτς να τον οδηγούν επιθετικά.

Ο Ουτόμι πέρασε στο παρκέ για να πετύχει άλλα δύο -σερί- τρίποντα για τους φιλοξενούμενους (5/9 στο δεκάλεπτο!) και ο Κολοβέρος έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 15-26 με 2:46 για το Α’ δεκάλεπτο!

Με τον Άλστον, ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά στους 5 (23-28) έως το τέλος της περιόδου.

Αν κι έχασε τον Χάρισον με τραυματισμό, ανεβάζοντας την πίεση η ομάδα του Τακιανού πλησίασε στον πόντο, 27-28. Ο Κολοσσός απαντά με 7-0 σερί και παγιώνει πια το προβάδισμα έως το τέλος του ημιχρόνου.

Το κακό για την ομάδα του Κούρο Σεγούρα, είναι πώς στη διάρκεια του Α’ μέρους, αποχώρησαν με ενοχλήσεις πρώτα ο Ιωσήφ Κολοβέρος και μετά ο Λόντον Περάντες.

Ο Χάρισον επανήλθε τελικά στο δεύτερο μέρος, όπου στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός διατηρούσε το σημαντικό του προβάδισμα, φτάνοντας έως το +13 (51-64) με ηγέτη τον Γκάουντλοκ.

Οι γηπεδούχοι ήταν νευρικοί, η άμυνά τους δεν τους έδινε αυτό που περίμεναν, αλλά η εικόνα άλλαξε στο τελευταίο δίλεπτο. Με τη συνδρομή του Χάρισον και την άνοδο του Σμιθ, συν μια μερική αφύπνιση του Φρίντρικσον, οι παίκτες του Τακιανού έβγαλαν άμυνες που τους έδωσαν “πνοή”.

Μείωσαν δε, με 6-0 σερί, σε 61-66 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά το κυριότερο, είχαν ήδη ανακτήσει την αυτοπεποίθησή τους.

Αυτό φάνηκε στο πρώτο δίλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου. Με 3/3 τρίποντα από Σχίζα, Χάρισον, Φρίντρικσον, ο ΠΑΟΚ πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ, με 72-69 με 7:56 στο ρολόι!

Πλέον ο ΠΑΟΚ είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα και μολονότι έχασε τρεις από τις πέντε βολές που είχε με Γκίλμορ και Σμιθ, έφτασε στο +7, 76-69 με επιμέρους σκορ 21-3, από το 55-66 του 28′.

Ήταν φανερό επίσης, ότι και ο Κολοσσός έβγαζε κόπωση, οι τραυματίες του δεν επέστρεψαν και είχε μεγάλο ζήτημα στην οργάνωση του παιχνιδιού του.

Μόνο ο Γκάουντλοκ είχε απομείνει, με το αδιαμφισβήτητο ταλέντο του, να προσπαθεί αλλά με απόλυτα προσωπικές φάσεις, κι ενώ αναγκάστηκε να κάνει και υπερβολές, ελλείψει άλλων επιλογών.

Ο ΠΑΟΚ των 4/13 τριπόντων σε 30 λεπτά, είχε 6/8 στα επόμενα 7 λεπτά, για να ξεφύγει πια με 87-76 σε μια εμφατική πλέον παράσταση νίκης!

Ο Σμιθ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους, ο Χάρισον είχε 15 πόντους-5 ασίστ, ενώ ο Φρίντρικσον μεταμορφώθηκε στο δεύτεροι ημίχρονο έχοντας, συνολικά, 14 πόντους-11 ασίστ.

Ο Άντριου Γκάουντλοκ πέτυχε 20 πόντους για τον Κολοσσό, κι από 12 οι Μπραΐκοβιτς-Γιόργκενσεν.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81

Πριν από τον αγώνα τιμήθηκε ο Αλέκος Σιμητόπουλος, με πολύ μακρά διαδρομή στο μπάσκετ, αρχικά ως αθλητής, αργότερα, ως διαιτητής, κομισάριος και καθηγητής διαιτησίας.

Επίσης, πριν από το τζάμπολ, η ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco δια του προέδρου της, Θανάση Χατζόπουλου δώρισε μια φανέλα με το όνομά του, στον γνωστό φίλο της ομάδας, τον μικρό Γιαννάκη: