Με τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου και βολές του Ντέιβιντ ΝτιΛέο στο τέλος, ο ΠΑΟΚ νίκησε τη βουλγαρική Τσερνομόρετς με 81-77 σε φιλικό αγώνα που έγινε το μεσημέρι της Τετάρτης (22/09) στο PAOK Sports Arena.

Τολιόπουλος και ΝτιΛέο πέτυχαν 10 από τους 11 τελευταίους πόντους της ομάδας τους, κι ενώ η ομάδα από το Μπουργκάς, είχε προηγηθεί με 74-70.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός στο πρώτο μισό του αγώνα, όπου προηγήθηκε με 30-18 στο δεκάλεπτο και 50-38 στο ημίχρονο.

Κόλλησε όμως επιθετικά στην τρίτη περίοδο, η Τσερνομόρετς προσπέρασε και ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι.

Επόμενος αγώνας προετοιμασίας για τον ΠΑΟΚ, είναι αυτός της Παρασκευής με τον Κολοσσό, όπου θα επιτρέπεται για πρώτη φορά, η είσοδος φιλάθλων στο PAOK Sports Arena.

Διαιτητές: Φούφης, Λουλουδιάδης, Τσιρτσίμαλης

Δεκάλεπτα: 30-18, 50-38, 62-55, 81-77

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 2, Λοβ 9 (2), Γκρίφιν 6, Καμπερίδης Μ., Καμαριανός, ΝτιΛέο 12 (2), Καμπερίδης Γ. 12 (4), Κάρτερ 8 (1), Τζόουνς 7, Τολιόπουλος 9 (3), Γιάνκοβιτς 4, Ογκμπέιντε 12.

CHERNOMORETS: Χάρις, Μαριντσέφσκι, Λιούις14, Χαντζιρούσεφ, 9 (1), Τσιτάντζε, Τρόχα 15, Τόνεβ 2, Κόεβ 3 (1), Ζέλεφ 12 (3), Μπογιάνοφ 15 (1), Μπέλγκερ 7 (1).