Πρώτο φιλικό, πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ mateco που επικράτησε με 112-93 της ρουμανικής Βαλτσέα, στο, κεκλεισμένων των θυρών, PAOK Sports Arena.

Μετά από δύο εβδομάδες σκληρών προπονήσεων, ήρθε η ώρα του πρώτου φιλικού αγώνα και ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε με 112-93 τη Βαλτσέα από τη Ρουμανία, σε ένα τεστ με πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα για τον κόουτς Μάσιμο Καντσελιέρι.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ρέινολντς, Κατσίβελη, Περσίδη, Κρόιζερ και Άπσον και παρά το γεγονός ότι η Βαλτσέα προηγήθηκε 0-6, ο “Δικέφαλος” πήρε το προβάδισμα 8-6, δημιούργησε διαφορά πόντων (28-18) στο δεκάλεπτο και δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ ως το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 38-22 στο 12΄ και 52-41 στη λήξη του ημιχρόνου. Η διαφορά έφτασε στο +19 (67-48) στο 25ο λεπτό και διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα και ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο τέλος. Στα μέσα της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ mateco ξεπέρασε τους 100 πόντους (101-81 στο 35’), η διαφορά έφτασε ως τους 28 (108-80).

O κόουτς Καντσελιέρι έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες, με τον 17χρονο Λέφα να παίζει από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στα τελευταία τρία λεπτά, ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με τους Σκουλαριώτη, Γιαννάτο, Λέφα, Μανθόπουλο και Στανόγιεβιτς.

Με τον ΠΑΟΚ mateco δεν αγωνίστηκε ο Σέντρικ Χέντερσον Τζούνιορ, λόγω αδιαθεσίας και αναμένεται να επιστρέψει στο κανονικό πρόγραμμα της ομάδας από τη Δευτέρα.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 52-41, 84-69, 112-93

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Λόρτος, Δέλλας

ΠΑΟΚ mateco: Λέφας 6, Άπσον 9, Φόρεστερ 22, Ιατρίδης 3, Περσίδης 2, Κατσίβελης 14, Σκουλαριώτης, Γιαννάτος, Παπαδάκης 9 (3), Μπάρτλεϊ 16 (3), Μανθόπουλος, Ρέινολντς 17 (1), Κρόιζερ 11 (1), Στανόγιεβιτς 3 (1)

Βαλτσέα: Μπλιντάρου 4, Ντέιβις 15 (3), Ροτάρου, Μπαρνς 21 (5), Ολισεμέκα 7, Σαμπίν 25 (2), Τσιριπέρου 2, Γκρέι 11 (1), Κουίκα 1, Ούτα 7.