Με τον Μουστάφα Φαλ να κάνει triple double ο Ολυμπιακός νίκησε την Κυριακή με 77-63 τον ΠΑΟΚ  στην Πυλαία, για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Γάλλος σέντερ πέτυχε 10 πόντους (με 4/4 σουτ, 2/5 βολές), πήρε 10 ριμπάουντ και κυρίως, μοίρασε 11 ασίστ σε ένα ρεσιτάλ δημιουργίας στο PAOK Sports Arena.

Οι “ερυθρόλευκοι” αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Νίκολα Μιλουτίνοβ, Σακίλ ΜακΚίσικ και Λουκ Σίκμα.

Ο δε ΠΑΟΚ, έχασε τον Τζαμάνι ΜακΝις μετά από 43 δευτερόλεπτα αγώνα, με τραυματισμό στο γόνατο. Τη Δευτέρα, θα υποβληθεί σε μαγνητική για να διαπιστωθεί η κατάστασή του, με την πρώτη εκτίμηση, να κάνει λόγο για κάκωση.

Δεν αγωνίστηκε καθόλου, ο Φλάτεν, που πιθανότατα δεν υπολογίζεται από τον Φώτη Τακιανό.

Με τον Γιώργο Τανούλη να μη δίνει όσα ήθελε ο προπονητής του στο δίλεπτο που έδωσε ανάσες στον Φαλ στο πρώτο ημίχρονο, ο Γάλλος σέντερ ανέλαβε όλη τη βραδιά χρέη σέντερ κι αναδείχθηκε σε μορφή του αγώνα.

Διότι αν το σκορ και το ριμπάουντ δεν είναι δα και τρομερή υπόθεση για έναν παίκτη στο ύψος του, η δημιουργία του ήταν εντυπωσιακή.

Έχοντας δείξει τεράστια βελτίωση στην πάσα από τότε που ήλθε στην Ελλάδα και τον Ολυμπιακό, ο Φαλ είχε 11 τελικές πάσες, έξι στο πρώτο ημίχρονο κι ήταν κυριολεκτικά, αλλά και μεταφορικά η “κολόνα” των Πειραιωτών!

Βγήκε δε ξανά από τον αγώνα στο τελευταίο δίλεπτο, καταγράφοντας 35:33 συμμετοχής!

Από τη β’ περίοδο, ο Ολυμπιακός έλεγξε τον αγώνα, είχε σοβαρό προβάδισμα και δεν απειλήθηκε ποτέ, τουλάχιστον με βάση το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μαχητικός, προσπάθησε κι έβαλε δύναμη στη δύναμη του Ολυμπιακού, αλλά η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής, αφού στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν προσηλωμένοι.

Η διψήφια διαφορά ήλθε στη Γ’ περίοδο, με 39-49 στο 27:20, ενώ έφτασε στους 17, 41-58 στην αρχή της τέταρτης και έως τους 18 (56-74) στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Μπελιάουσκας ήταν στους διακριθέντες του ΠΑΟΚ, με 16 από τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ 12 πόντους ο Φρίντρικσον.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 17 πόντους και σημαντική προσφορά σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού, ενώ ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος πέτυχε 16 πόντους και ο Ίγκνας Μπραζντέικις 14.

Στα τελευταία 23 δευτερόλεπτα, έπαιξε με τους φιλοξενούμενους και ο 17χρονος Αναστάσης Ροζακέας, μέλος της εφηβικής ομάδας του Ολυμπιακού, πρώτος της σκόρερ μάλιστα, έως τώρα στο φετινό Rising Stars.

Ο νεαρός γκαρντ, ύψους 2,03μ., συμπλήρωσε σήμερα τη 12άδα, λόγω των απουσιών.

Είναι η πρώτη του εμφάνιση στην Basket League, όχι όμως η πρώτη με ανδρικό τμήμα, καθώς είχε παίξει σε επίπεδο ανδρών από 14 ετών με την ομάδα του ΕΦΑΟΖ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-37, 41-53, 63-77

Η photo gallery:

ΠΑΟΚ: Έχασε τον ΜακΝις 43 δευτερόλεπτα μετά το τζάμπολ με τον Ολυμπιακό! (video)

Basket League 2023-24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Basket League 2023-24:  Η βαθμολογία