Με όπλο τη δύναμή του στη ρακέτα ο Παναθηναϊκός πέρασε την Κυριακή (07/11) από το PAOK Sports Arena με 81-64 επί του ΠΑΟΚ  στην 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ερχόμενος από τη βαριά ήττα στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Παναθηναϊκός ανασυντάχτηκε, “πόνταρε” στη δύναμή του μέσα στη ρακέτα (52/81 πόντοι από το ζωγραφιστό!) και με στοιχειωδώς καλή άμυνα, κράτησε χαμηλά την παραγωγικότητα του ΠΑΟΚ, φτάνοντας το ρεκόρ του στο 4-1.

Ο ΠΑΟΚ mateco από την άλλη, έμεινε στο 1-4, αφού άρχισε πολύ άσχημα τον αγώνα, βρέθηκε να χάνει με 20 πόντους, 11-31 μετά από 12:49 αγώνα και μετά κυνηγούσε, καταμετρώντας πολλά λάθη και δίνοντας πολλούς εύκολους πόντους (24!) στον αντίπαλο.

Δείτε το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού:

Ο Μάρβιν Τζόουνς βοήθησε την ομάδα του Λυκογιάννη να συνέλθει και να μειώσει κάπως στο σκορ, μέχρι το ημίχρονο (28-42), ενώ  Ντέιβιντ ΝτιΛέο του έδωσε πνοή στην τρίτη περίοδο. Ο Αμερικανός πέτυχε 4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στο -6, 44-50 με 5:30 για το τέλος.

Ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση, ο ΠΑΟΚ είχε ανακτήσει αυτοπεποίθηση, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε ψύχραιμα.

Δείτε το ξέσπασμα του ΝτιΛέο:

Με νωπές τις μνήμες, τόσο από το Βελιγράδι, όσο κι από την ανατροπή που του είχε κάνει ο Άρης στον μεταξύ τους αγώνα στη Θεσσαλονίκη, ο Παναθηναϊκός απάντησε με 10-0 σερί με τον Γουάιτ στα 2 λεπτά για την τρίτη περίοδο. Πρόλαβε δε, να πάει στο 66-50 μέχρι να τελειώσει η περίοδος, με επιμέρους σκορ 16-6.

Παπαγιάννης, Κασελάκης, Χάουαρντ Σαντ Ρος και κατά περιόδους οι Μέικον-Γουάιτ ήταν τα στηρίγματα των “πράσινων” στην αναμέτρηση.

Κυρίως όμως, η δράση τους στην αντίπαλη ρακέτα, αφού άρχισαν με 15/18 στο ημίχρονο και διατήρησαν πολύ ψηλά τα ποσοστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα για να διασφαλίσουν το μεγάλο προβάδισμα και παρά το κακό ποσοστό από τα 6,75μ., με 4/20!

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 28-42, 50-66, 64-81