Την τέταρτη νίκη του, σε έξι αγώνες στην Basket League, πέτυχε την Κυριακή ο ΠΑΟΚ με 97-92 επί του Προμηθέα Πάτρας στο PAOK Sports Arena.

Αν και ακολουθούσε στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος των τριών πρώτων δεκαλέπτων, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε εντυπωσιακή τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 30-22 πήρε τη νίκη.

Κλειδί στο ξέσπασμα, ήταν ο Τζέιλεν Ράιλι ο οποίος πέτυχε 11 από τους 21 πόντους του σε αυτό το διάστημα και μαζί με τους 6 πόντους του Φράνκε (συνολικά 18π.) στο ίδιο διάστημα ο ΠΑΟΚ έκανε τη μεγάλη διαφορά, 89-78 στο 37:45, κι ενώ έχανε, 72-74 έξι λεπτά νωρίτερα.

Ο Προμηθέας δεν βρήκε τα σουτ στο τέλος, ο Κουλμπόκα που έκανε το εκπληκτικό 2,5λεπτο με 11 πόντους στην τρίτη περίοδο, έμεινε στους 22 πόντους και η ομάδα του Μάκη Γιατρά, έπεσε σε ρεκόρ, 2-2.

Βέβαια ο Προμηθέας, είχε να παίξει αγώνα από τη 1 Νοεμβρίου (στο EuroCup) ενώ στο ελληνικό πρωτάθλημα είχε να αγωνιστεί από τις 22 Οκτωβρίου, καθώς αναβλήθηκαν τα παιχνίδια του στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές.

Παρ’ όλα αυτά άρχισε πιο ορεξάτος, με 4/4 τρίποντα, πήγε στο 30-23 του ημιχρόνου με τον Τζο Γιανγκ (21π.), έφτασε έως το +9 (32-23) πριν ο ΠΑΟΚ φέρει στα ίσια το παιχνίδι με έναν ασυνήθιστο πρωταγωνιστή:

Τον Νίκο Τσιακμά, που πέτυχε 10 πόντους στο πρώτο μισό με 2/2, 2/2 για να βοηθήσει την ομάδα του να προσπεράσει 44-41 στο 18′ πριν τελειώσει το ημίχρονο στο 46-47.

Άλλους 14 πόντους για τον ΠΑΟΚ πέτυχε ο Χαντς, με 7 από αυτούς επίσης στην τέταρτη περίοδο, 10 πόντους-8 ριμπάουντ είχε ο Νέιτ Ρένφρο.

Στους 12 πόντους έφτασε για τους Πατρινούς ο Γιώργος Τανούλης, ενώ δεν χρησιμοποιήθηκαν Σίμπσον και Κακλαμανάκης.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92