Η Μπάγερν έβαλε δύσκολα στην Φενέρμπαχτσε στην Πόλη για τη 19η αγωνιστική της EuroLeague, ωστόσο το σύνολο του Ιτούδη κατάφερε να εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνα με 79-71.

Η Φενέρ τα…χρειάστηκε απέναντι στην Μπάγερν στην Ulker Sports Hall, καθώς κατάφερε να επιστρέψει από το -23 στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο το τελικό χάρισε τη νίκη στο σύνολο του Ιτούδη.

Αυτή ήταν η 12η ήττα της ομάδας του Μονάχου σε 19 αναμετρήσεις στη φετινή σεζόν, ενώ αντίθετα, η τουρκική ομάδα ανέβηκε στο 12-7.

Ο Τζόναθαν Μότλεϊ ήταν o κορυφαίος για τους νικητές με 22 πόντους και 17 ριμπάουντ, με τον Όγκουστιν Ρούμπιτ με 21 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Οι Βαυαροί μετά από δυο σερί νίκες μπήκαν δυναμικά στο παρκέ στην Κωνσταντινούπολη και κατάφεραν να κοιτάξουν στα ίσα την ομάδα του Ιτούδη, ωστόσο η αντίσταση δεν κράτησε για πολύ… Οι Γουίνστον και Ρούμπιτ σύνεβαλαν τα μέγιστα επιθετικά με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 10′ (19-18).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν…γκάζι με τους Έντουαρντς και Καλάθη να κλέβουν την παράσταση και να δίνουν τον έλεγχο στη Φενέρ. Την ίδια ώρα ο Ρούμπιτ έμοιαζε εξαιρετικά μόνος από το σύνολο του Τρινκιέρι με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 46-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που έκρινε και τυπικά τον νικητή της αναμέτρησης. Το 21-10 με πολλούς πρωταγωνιστές, έριξε στο “καναβάτσο” τη γερμανική ομάδα που έπρεπε να ανέβει έναν…Γολγοθά 23 πόντων για την ανατροπή. Ο Έλληνας τεχνικός χρησιμοποίησε για αρκετή ώρα και τη second unite με την Μπάγερν να μη βρίσκει λύσεις με 67-49 στο 30′.

Στην τελευταία περίοδο η ατσάλινη άμυνα των Βαυαρών, οδήγησαν τους Τούρκους σε διαδοχικά λάθη αλλά και μόλις 2 πόντους σε 5 λεπτά αγώνα, φέρνοντας τη διαφορά στους 8 πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση στην Πόλη (69-61). Το τάιμ άουτ του Ιτούδη επανέφερε τη συγκέντρωση της Φενέρ , για να ανεβάσει ξανά την τιμή της διαφοράς σε διψήφια επίπεδα.

Οι Γερμανοί απείλησαν τους γηπεδούχους φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής, όμως εκείνοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες και κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη με 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 46-39, 67-49, 79-71.