Με τον Νικ Καλάθη να δίνει 10 ασίστ η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες με 73-62 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στη Λιθουανία το βράδυ της Παρασκευής και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-2.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επέστρεψε ως αντίπαλος στα πάτρια εδάφη του Κάουνας, κι η ομάδα του επέστρεψε στις νίκες, καθώς ερχόταν από την ήττα με 80-68 από τη Βιλερμπάν.

Οι Καταλανοί είχαν νευρικότητα, έκαναν 21 λάθη, όμως η άμυνά τους ήταν η εγγύηση όλο το βράδυ.

Αυτή που κράτησε χαμηλά το σκορ της Ζαλγκίρις, η οποία για 30 λεπτά δεν είχε βάλει τρίποντο (0/11 και τελείωσε με 2/18).

Τόμας Γουόκαπ

Με τα δύο -μοναδικά- της τρίποντα, συνεχόμενα μάλιστα στην τελευταία περίοδο, η Ζαλγκίρις πλησίασε στους 3 πόντους, 54-57, όμως η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική.

Έκανε 16-4 επιμέρους σκορ στα επόμενα έξι λεπτά και προηγήθηκε με τη μεγαλύτερη διαφορά, 73-58, με τρίποντα από τους Κούριτς, Αμπρίνες και Χάνγκα και τον Νικ Καλάθη να φτάνει σε διψήφιο αριθμό ασίστ (10).

Πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα ήταν ο άλλοτε παίκτης της Ζαλγκίρις, Μπράντον Ντέιβις (16π.), κι ο Κάιλ Κούριτς πέτυχε 15.

Μπράντον Ντέιβις

Ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις πέτυχε 15 πόντους για τη Ζαλγκίρις κι από 10 οι Λοβέρν-Χέις.

Η Ζαλγκίρις έπεσε στο 5-7, έχει έξι συνεχόμενες ήττες, ενώ εντός έδρας έχει ρεκόρ 1-5!

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-39, 48-55, 62-73