Παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο, σύγχρονο μπάσκετ και την άμυνα σε υψηλό επίπεδο, η Εθνική ομάδα επικράτησε άνετα με 83-59 της Ουγγαρίας σε φιλική αναμέτρηση στα ”Δυο Αοράκια” για το Aegean Tournament. Ο… αθόρυβος Γιάννης Αντετοκούνμπο σέρβιρε το ”ορεκτικό”, έχοντας 19 πόντους και ένα πολύ αποδοτικό supporting cast από το οποίο σκόραραν και απέδωσαν όλοι.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος άφησε εκτός δωδεκάδας τους Παναγιώτη Βασιλόπουλο, Γιάννη Αθηναίου, Θανάση Αντετοκούνμπο (προληπτικά), Ντίνο Μήτογλου και Αντώνη Κόνιαρη, με τους Κώστα Αντετοκούνμπο και Χρήστο Σαλούστρο να παίρνουν θέση.

Η πρώτη περίοδος ήταν εξαιρετική, με την μπάλα να κυκλοφορεί σωστά στην επίθεση, τον Γιάννη και τους σουτέρ να ”ζεσταίνονται”, ενώ η άμυνα ήταν ”σφιχτή”, δυσκολεύοντας κάθε μπάσιμο των Ούγγρων. Το τεχνικό τιμ δοκίμασε αρκετά σχήματα και πρόσωπα, βγάζοντας στο παρκέ τις πολλές επιλογές που δίνει στα χέρια τους το ”υλικό”.

Το σκοράρισμα μοιράστηκε, με τον αστέρα των Μπακς να έχει 12 πόντους στο ημίχρονο και να ακολουθούν οι Καλάθης, Μπουρούσης από 6 πόντους. Η αμυντική προσήλωση δεν ήταν ίδια στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αντίπαλος ”ξεθάρρεψε” και σημείωσε 22 πόντους.

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν, εξαρχής, δεδομένη και στην τρίτη περίοδο φάνηκε, με το ματς να ”τελειώνει” κάπου εκεί. Η Εθνική έφτασε την απόσταση στο +22 (66-44) και ο ομοσπονδιακός τεχνικός μοίρασε το χρόνο. Οι ασίστ ανέβαιναν κατακόρυφα και το μοναδικό στατιστικό στοιχείο που υστερούσε ήταν τα τρίποντα, με τους παίκτες να ”ξεμουδιάζουν”.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στο παρκέ για τα τελευταία πέντε λεπτά στο κατάμεστο γήπεδο του Ηρακλείου που αγκαλιάζει πάντα την Εθνική ομάδα. Τελικό αποτέλεσμα, 83-59, ρεπό το Σάββατο και Κυριακή (11/8, 19:15) με το Ιράν.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 43-28, 66-44, 83-59