Η Εφές θύμισε τα καλύτερά της από την προηγούμενη σεζόν και με ηγέτη τον Βασίλιε Μίτσιτς προσγείωσε ανώμαλα την αήττητη για 10 αγώνες Φενέρμπαχτσε με 106-74 το βράδυ της Παρασκευής (26/02) στην Πόλη.

Στην 26η αγωνιστική της Euroleague, η Εφές ερχόταν από επτά νίκες σε οκτώ αγώνες κι η γηπεδούχος Φενέρμπαχτσε από 10-0 σερί.

Μόνο που στο παρκέ του Ulker Sport Hall η Εφές και ο Μίτσιτς έκαναν ό,τι ήθελαν!

Η Εφές προηγήθηκε 24-9 πριν το δεκάλεπτο (24-11) 42-22 στο 14:25 και 53-39 στο ημίχρονο με τον Μίτσιτς να έχει ήδη 16 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, ο Σέρβος έβαλε άλλους 16 με 4/4 τρίποντα, η Εφές είχε 7/10 από τα 6,75μ., κι η διαφορά έφτασε στους 25 πόντους, 81-56.

Ο Ντε Κολό πάλευε μόνος του με 11 από τους πρώτους 12 πόντους της Φενέρμπαχτσε σε αυτό το δεκάλεπτο.

Τελείωσε με 24 πόντους, 18 πέτυχε ο Βέσελι και κανένας άλλος δεν ήταν διψήφιος για την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ.

Ο Μίτσιτς έκανε ρεκόρ καριέρας με 37 πόντους (προηγούμενο οι 33 κόντρα στον Παναθηναϊκό) και ranking με 44 (πρoηγούμενο οι 41 βαθμοί)!

Είχε 11/11 βολές, 4/6 δίποντα, 6/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Άλλους 14 πόντους πέτυχε ο Μπομπουά, 13 ο Σανλί και 11 ο Λάρκιν.

Η Εφές τελείωσε με 22/30 δίποντα και 14/25 τρίποντα! Είχε δε, 26 ασίστ για 8 λάθη.

Η Φενέρμπαχτσε με 28/48 δίποντα και… 4/14 τρίποντα! Έδωσε 16 ασίστ κι έκανε 14 λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 39-53, 58-81, 74-106