Πρωταθλητής Ελλάδας μετά από έξι χρόνια στέφτηκε την Παρασκευή ο Ολυμπιακός που νίκησε με 93-74 τον Παναθηναϊκό και με 3-0 επέστρεψε μετά το 2016 στο θρόνο της Ελλάδας!

Καλύτερος στη σειρά τελικών, καλύτερος σε όλη τη σεζόν, με επτά σερί νίκες, στις οκτώ αναμετρήσεις του με τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός έκλεισε πανηγυρικά και με το πρώτο του double μετά από 25 χρόνια τη σεζόν!

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, Νέντοβιτς και Παπαγιάννης ήταν κάποιες στιγμές συγκινητικοί, αλλά μόνοι.

Η ομάδα του Βόβορα δεν πήρε κάτι παραπάνω από Γουάιτ, Μέικον, Παπαπέτρου ή κάποιον άλλον παίκτη, κι απέναντι στον πληρέστερο και με πιο πολλές λύσεις Ολυμπιακό έχασε το πρωτάθλημα μετά από πέντε σερί κατακτήσεις.

Η εξέλιξη του τρίτου τελικού:

Σε αντίθεση με τους προηγούμενους τελικούς, οι δύο “αιώνιοι” μπήκαν καλά στο παρκέ.

Αποφασιστικοί, μυαλωμένοι, δίχως λάθη και αυτό πάντα είναι προς όφελος του ψηλού σκορ και του… θεατή!

Με 6 πόντους από Νέντοβιτς και Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 12-8 μετά από 3:30 αγώνα, κι ο Ολυμπιακός προσπέρασε 18-15 με τρίποντο του Παπανικολάου.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έφτασε στους 12 πόντους σε 6:12 για το 18-18, όμως ο Ολυμπιακός προσπέρασε 23-18 με το τρομερό κάρφωμα του Παπανικολάου.

Με μηδέν λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και 10 πόντους του Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός μείωσε 28-26 στο δεκάλεπτο και προσπέρασε στην έναρξη του δεύτερου. Έφτασε στο 32-35 με 7:21 για το ημίχρονο αλλά εκεί είδαμε το γνώριμο έργο των δύο πρώτων τελικών.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την ταχύτητά του, σούταρε με απίθανα ποσοστά από παντού κι ειδικά στα τρίποντα (8/13 στο 20άλεπτο) με τους Βεζένκοφ-Σλούκα να κάνουν πάρτι και τον Ολυμπιακό να κάνει ένα εκπληκτικό επτάλεπτο.

Όπως στο 23-4 του πρώτου δεκαλέπτου στον πρώτο τελικό, το 23-2 στο τρίτο δεκάλεπτο του δεύτερου τελικού, ο τρίτος τελικός έβγαλε ένα επιμέρους 23-3 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που από το 32-35 πήγε στο 55-38 πριν τελειώσει με 55-40 στο ημίχρονο.

Τα δύο φάουλ του Νέντοβιτς οδήγησαν τον Βόβορα να τον τραβήξει στον πάγκο, όμως έμεινε πολλή ώρα εκτός, και δεν υπήρχε άλλος παίκτης να κρατήσει όρθιο τον Παναθηναϊκό σε αυτό το διάστημα, με το ΣΕΦ, να έχει “πάρει φωτιά”!

Σαν να μην έγινε διακοπή για το ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο. Ο σχεδόν αλάνθαστος Βεζένκοφ έφτασε στους 20 προσωπικούς πόντους μετά από 24:17 αγώνα κι ο Ολυμπιακός στη μέγιστη τιμή της διαφοράς: Έκανε το 63-44 για το +19!

Με αιχμή τον Νέντοβιτς, προσπάθεια του Παπαγιάννη στην άμυνα και Μποχωρίδη-Κασελάκη στην πεντάδα, να κάνουν επίσης δουλειά στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να περιορίσει τη διαφορά.

Το κατάφερε τελικά, για να κάνει το 63-53 με 9-0 σερί με 70 δεύτερα για την τρίτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός έμεινε άποντος στο μεγαλύτερος μέρος της τρίτης περιόδου, ενώ έμεινε σε 8 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, με 6 του Βεζένκοφ. Εάν ο Παναθηναϊκός ήταν πιο εύστοχος στο τρίποντο (1/8 σε αυτό το δεκάλεπτο), θα μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο!

Ο Σλούκας ξεμπλόκαρε με δύο τρίποντα τον Ολυμπιακό στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου.

Με δική του ασίστ δε, στον ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός έφυγε στο +17, 73-56 κι επανέφερε τον αγώνα σε διαφορές που βρισκόταν πριν από το black out των γηπεδούχων.

Τρίτος πόλος στον Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ούτε στην τελευταία περίοδο, Νέντοβιτς και Παπαγιάννης δεν μπορούσαν να κερδίσουν τον Ολυμπιακό που είχε πολλούς περισσότερους πρωταγωνιστές, κι άλλη λογική στο παιχνίδι του.

Για αυτό έφτασε έως το +22, 84-62 με τους πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του τίτλου να αρχίζουν περίπου τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη!

Τα τρίποντα συνέχισαν “βροχή”, και μετά το 90-67 ήλθε η στιγμή του Γιώργου Πρίντεζη.

Αν κι είχε μπει από νωρίς στον αγώνα, ο αρχηγός του Ολυμπιακού επέστρεψε με 2:17 για τη λήξη σε ένα πρωτοφανές standing ovation στο φινάλε μιας σεζόν που κατά πάσα πιθανότητα, είναι η τελευταία του.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Τα καρφώματα Φαλ-Παπανικολάου και τα τρίποντα του Γουόκαπ (vids)

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Το καλό ξεκίνημα του Νέντοβιτς (video)

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Στο ΣΕΦ ο Μιλουτίνοβ (pics)

Ολυμπιακός: Με το σύνθημα του Πρίντεζη βγήκαν από τα αποδυτήρια οι παίκτες (video)

Παναθηναϊκός: Η προθέρμανση στο ΣΕΦ (vid & pics)