Η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε με το ίδιο νόμισμα στην Παρτιζάν καθώς το βράδι της Πέμπτης νίκησε με 85-78 στο Βελιγράδι στη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στα playoffs της EuroLeague και η σειρά πάει σε πέμπτο παιχνίδι!

Ο πέμπτος αγώνας θα γίνει την Τετάρτη (10/5, 22:00) στη Μαδρίτη κι αν νικήσει η Ρεάλ θα γίνει η πρώτη ομάδα στην ιστορία που επιστρέφει από 0-2 σε σειρά!

Για την Παρτιζάν θα επιστρέψει στη δράση και ο Κέβιν Πάντερ, μετά την τιμωρία δύο αγωνιστικών.

Ήταν ένα παιχνίδι με ξεκάθαρο προβάδισμα των Ισπανών, όμως στο τέλος, τα κλεψίματα του Μαντάρ και οι 4 πόντοι του το έκαναν ντέρμπι (78-80, από το 74-80 στο 1:19) πριν καθαρίσει πάλι ο Έντι Ταβάρες.

Όχι μόνο λόγω του goal-foul, ή των 15 πόντων, των 7 ριμπάουντ που κατέγραψε, αλλά επειδή στα 28:26 που έπαιξε, η Παρτιζάν δίσταζε στην αντίπαλη ρακέτα.

Άλλους 15 πόντους πέτυχε ο Άνταμ Χάνγκα, που έβαλε τις βάσεις με 11 πόντους στην Α’ περίοδο, ενώ από 14 πόντους πέτυχαν, Μούσα και Ντεκ.

Μόνο που ο Αργεντινός έφυγε υποβασταζόμενος με τρία λεπτά από το τέλος, με πρόβλημα στο γόνατο σε σύγκρουση με τον ΛεΝτέι.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε ρεκόρ σεζόν με την Παρτιζάν με τους 18 πόντους του (3/4 διπ., 3/5 τριπ., 3/5 βολές, 4 ριμπ.), ο ΛεΝτέι είχε 25 πόντους, με 12/14 σουτ, αλλά δεν αρκούσαν.

Ο Λεσόρτ επέστρεψε με 11 πόντους, όμως Έξουμ και Νάναλι τελείωσαν με 6 και 2 πόντους αντίστοιχα κι από 1/11, 1/10 σουτ (!) σε μια μαύρη βραδιά!

Παράλληλα η Παρτιζάν έχασε 9 από τις 19 βολές της, ενώ η Ρεάλ μόλις 2 από τις 19 δικές της.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με όλη τη Σερβία να είναι σοκαρισμένη από το μακελειό στο δημοτικό σχολείο του Βελιγραδίου και τις εκδηλώσεις απόδοσης τιμής στα θύματα, πριν από το τζάμπολ, η ομάδα του Ομπράντοβιτς άργησε κατά σχεδόν δέκα λεπτά να μπει στο παιχνίδι.

Με τον Άνταμ Χάνγκα να αρχίζει με 3/3 τρίποντα και 11 πόντους στην Α΄ περίοδο, η Ρεάλ προηγήθηκε 7-14 και 13-27 πριν τελειώσει το 10άλεπτο 15-27 με το buzzer beater του Παπαπέτρου.

Ο Έλληνας φόργουορντ αφύπνισε την ομάδα του, καθώς πέτυχε και δύο τρίποντα στο β’ δεκάλεπτο.

Η Παρτιζάν μείωσε 26-32 και με τον εξαιρετικό Ζακ ΛεΝτέι έφερε σχεδόν στα ίσια το παιχνίδι.

Δείτε το κάρφωμα του Ζακ ΛεΝτέι που μείωσε στον πόντο, 39-40.

Ισοφάρισε στο 42-42 πριν ο Γιουλ κάνει με 3/3 βολές το 45-42 του ημιχρόνου από απρόσεκτο φάουλ του Μαντάρ.

Πλέον η Stark Arena είχε ζεσταθεί, προσπάθησε να δώσει ώθηση στην Παρτιζάν. Η παρουσία του Ταβάρες στο παρκέ όμως, έκανε τη διαφορά, κρατούσε τη Ρεάλ Μαδρίτης μπροστά.

Ειδικά όσο ο Νάναλι με τον Έξουμ ήταν τόσο άστοχοι με 1/9 και 1/8 σουτ αντίστοιχα, στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα! Kι ενώ παράλληλα οι γηπεδούχοι σπαταλούσαν σχεδόν τις μισές από τις βολές που εκτελούσαν, που στο φινάλε της οικονομίας του αγώνα, ήταν από τα στοιχεία που τους στοίχισαν περισσότερο!

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ κράτησε σωστά την μπαγκέτα με τις επιλογές του στην τελευταία περίοδο.

Η παρουσία του Ταβάρες έμοιζε καταλυτική κι η ομάδα του Ματέο προηγήθηκε 80-74 με 1:40 για το τέλος.

Δύο κλεψίματα του Μαντάρ στον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος και 4 πόντοι σε ελάχιστο χρόνο, έφεραν την Παρτιζάν σε απόσταση δύο πόντων, 78-80, αλλά με καλάθι και βολή του Ταβάρες η Ρεάλ άντεξε, για το 83-78.

Τα τελευταία σουτ των γηπεδούχων ήταν άστοχα κι η Ρεάλ πανηγύρισε την ισοφάριση της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 42-45, 55-61, 78-85

Παρτιζάν-Ρεάλ: Λουλούδια στο παρκέ και φόρτιση στη μνήμη των θυμάτων του μακελειού (vid & pics)

EuroLeague: Το πανόραμα των playoffs

Παρτιζάν: Κάταγμα στο χέρι ο Αβράμοβιτς!