Την πρόκρισή του στους ομίλους του FIBA Europe Cup εξασφάλισε το Μαρούσι, αφού επικράτησε και στον επαναληπτικό αγώνα της Πέγια με 106-81, στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Μετά από τη νίκη της με 98-75 στον πρώτο αγώνα την Τρίτη (24/9), η ομάδα του Νίκου Βετούλα επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και σφράγισε την επιστροφή της στην Ευρώπη μετά από 14 χρόνια, με πρόκριση στους ομίλους του FEC.

Το Μαρούσι θα βρίσκεται στο Group G μαζί με τη Νόρσεπινγκ (Σουηδία), τη Σαμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) και μια ακόμη αντίπαλο που θα μάθει μετά τη διεξαγωγή όλων των αγώνων των προκριματικών.

Πέντε αγώνες θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή (27/9), με οκτώ συνολικά θέσεις για τη φάση των ομίλων να καλύπτονται, αφού θα προκριθούν και οι τρεις καλύτεροι χαμένοι των σειρών των προκριματικών.

Η εξέλιξη του αγώνα και οι κορυφαίοι

Η ελληνική ομάδα μπήκε πολύ χαλαρά στον αγώνα, βρέθηκε ακόμα και στο -10 στο πρώτο ημίχρονο, όμως πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους 32-13) και έφτασε άνετα στη δεύτερη νίκη επί της Πέγια και στην πρόκριση στους ομίλους του FIBA Europe Cup.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο “καυτός” Χάρης Γιαννόπουλος (29π. με 4/4 βολές, 2/2 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) ο οποίος, με το Νο30 στη φανέλα από φέτος, θύμισε… Στεφ Κάρι απόψε!

Πολύ καλοί ήταν και οι Έλβαρ Φρίντρικσον (22π., 9ασ.), Αλέξανδρος Νικολαΐδης (13π., 4ασ.), Γιώργος Τανούλης (10π., 3ρ.), Σίριλ Λάνγκεβαϊν (9π., 8ρ.), Ίσμαελ Σανόγκο (7π., 8ρ., 6ασ.).

Απών ήταν, όπως και στον πρώτο αγώνα, ο αρχηγός του Αμαρουσίου, Ορφέας Στασινός λόγω τραυματισμού.

Σαχάντα Γουέλς (25π.), Νταρνέλ Κάουαρτ (13π., 11ρ.) και Χάκεζ Γιόου (13π.) προσπάθησαν για την ομάδα του Κοσόβου.

Τα δεκάλεπτα (Πέγια-Μαρούσι): 28-22, 53-50, 66-82, 81-106