Με όπλο την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα πέρασε από τη Βαλένθια με 71-66 το βράδυ της Τρίτης (13/10) στην 3η αγωνιστική της Euroleague κι ενώ την Πέμπτη υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

Χωρίς τον Νίκολα Μίροτιτς που προσβλήθηκε από κορονοϊό η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε το βάθος και την ποιότητα για να καλύψει τέτοια κενά.

Ακόμα κι ο Ρόλαντς Σμιτς, που έπαιξε κυρίως αντί του Μαυροβούνιου, είχε 15 πόντους με 6/6 σουτ!

Απαιτήθηκε όμως η καλή ομαδική της άμυνα, στην τρίτη περίοδο, που της έδωσε το πάνω χέρι.

Ήταν ένα πεντάλεπτο, όπου οι Καταλανοί έκαναν 11-0 αφού από το 44-43 της Βαλένθια στο 24:52 η τρίτη περίοδος έληξε με 44-54, με εκφραστή, επιθετικά, τον Άλεξ Αμπρίνες.

Μάλιστα η Μπαρτσελόνα άρχισε και με 5-0 την τελευταία περίοδο διευρύνοντας στο 16-0 το σερί της για το 59-44.

Η Βαλένθια δεν το έβαλε κάτω. Με τον Κάλινιτς και τον Πρέπελιτς να πρωταγωνιστούν επέστρεψε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων κι είχε τη δυνατότητα να διεκδικήσει και κάτι περισσότερο.

Η Βαλένθια μείωσε στο τέλος κι έχει κάθε λόγο να θεωρείται ότι στερήθηκε την ευκαιρία για την ανατροπή, καθώς στα 111 δευτερόλεπτα χρεώθηκε με αντιαθλητικό, τεχνική ποινή και πήρε μια κατοχή που ήταν εξόφθαλμο φάουλ του Αμπρίνες στον Πρέπελιτς με το σκορ στο 62-67.

Πολύ καλή εμφάνιση για την Μπαρτσελόνα έκανε ο Νικ Καλάθης με 14 πόντους (7/12 σουτ, 0/2 βολές, 5 ασίστ), 11 πέτυχε ο Ντέιβις και 10 ο Χίγκινς.

Οι Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, Νίκολα Κάλινιτς είχαν από 13 για τη Βαλένθια που είχε αρχίσει τη σεζόν με 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-33, 44-54, 66-71