@fiba

Στους “8” του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων προκρίθηκε την Τετάρτη η Εθνική μας, που νίκησε το Ισραήλ με 68-65 στην Γκντίνια της Πολωνίας, για τη φάση των “16”!

Στα προημιτελικά, αύριο (18/7) στις 21:30, θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία, που δύο ώρες αργότερα νίκησε με 79-63 την Τουρκία.

Μολονότι 4η στον όμιλό της και το Ισραήλ πρώτο, στον δικό του όμιλο, η Εθνική Νέων έδειξε καλύτερη, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και προηγήθηκε έως και με 13 πόντους διαφοράς.

Στο τέλος, όμως έχασε τη διαφορά, όταν από το 65-52 υπέρ της, το Ισραήλ πλησίασε στο 67-65, όμως έχασε 3 βολές από τις 4 στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Καρακώστας είχε ½ για το 68-65 και στο τέλος, το Ισραήλ αστόχησε σε τρίποντο.

Ο Γιάννης Καρακώστας με 20 πόντους, ήταν πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας, ενώ ο Νίκος Πλώτας έδωσε πολλές λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως στο Γ’ δεκάλεπτο, βοηθώντας την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου να χτίσει διαφορές.

Η άμυνα της Ελλάδας ήταν το κυρίαρχο στοιχείο, αφού επέτρεψε μόλις 5/19 τρίποντα στο Ισραήλ, που πριν από τον αγώνα, ήταν η πιο εύστοχη ομάδα από τα 6,75 στο τουρνουά!

Από την άλλη η άμυνα του Ισραήλ, ήταν επί 40 λεπτά ζώνη, με την Εθνική μας να έχει την απαιτούμενη υπομονή, αν κι έκανε πιο πολλά λάθη από τον αντίπαλό της.

Σαμοντούροβ και Ζούγρης έδωσαν τις δικές τους μάχες, σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, κράτησαν σε ισορροπία το ριμπάουντ, αν κι ο δεύτερος είχε 3 φάουλ από νωρίς, ενώ λύσεις, με τρία τρίποντα έδωσε ο Χρήστος Μπουντούρης.

Τα δεκάλεπτα με πρώτο το Ισραήλ: 15-19, 29-34, 49-50, 65-68.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 20 (3), Πλώτας 14, Κωνσταντινίδης 1, Καπετάκης 1, Παρασκευόπουλος 3, Μπουντούρης 9 (3), Βασιλείου 5 (1), Χιτικούδης, Σαμοντούροβ 8, Ζούγρης 7