Την πέμπτη του νίκη, σε επτά αγώνες της Basket League, πέτυχε το Σάββατο το Περιστέρι με 85-79 στο Λαύριο.

Πιο πλήρης, με περισσότερες λύσεις τόσο στη ρακέτα, όσο και στην περιφέρεια, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε τα ηνία του αγώνα σχεδόν από το 15′ και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα.

Το Λαύριο που ψάχνει ακόμα την πρώτη του νίκη στη σεζόν (0-7) πίεσε, είχε τον Αρ Τζέι Κόουλ σε καλή μέρα (24π., 9 ασίστ) ο Φλαγκ (12π.) και ο Νικολαΐδης (14π.) έδωσαν βοήθειες, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Ο Μίρο Μπίλαν πέτυχε 14 πόντους, ο Λεωνίδας Κασελάκης και ο Μωραΐτης είχαν από 12 πόντους για το Περιστέρι, 11 είχε ο Τζούστον, 10 ο Ντένμον, ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε 9, αλλά ήταν πρώτος ριμπάουντερ (9) και πασέρ (4 ασίστ) της ομάδας του.

Με 11-0 σερί, το Λαύριο προηγήθηκε 17-10 του Περιστερίου, με πρωταγωνιστή τον Αρ Τζέι Κόουλ, που είχε 9 πόντους και λίγο αργότερα πήγε στο +9, 22-13.

Το τάιμ άουτ του Σπανούλη αφύπνησε το Περιστέρι που έδειξε μεγαλύτερο πάθος στην άμυνα, είχε καλύτερες επιστροφές και προσπάθησε να διορθώσει το ριμπάουντ, καθώς επίσης και να αντιμετωπίσει ορθότερα την άμυνα ζώνης.

Δείτε μια όμορφη προσπάθεια του Αρ Τζέι Κόουλ στην Α’ περίοδο

Δείτε κι ένα εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Σάβιον Φλαγκ:

Παράλληλα το Περιστέρι μπήκε στην αντίπαλη ρακέτα με τον Τζούστον και μείωσε στους 6 στο δεκάλεπτο, 26-20.

Μολονότι ο προσανατολισμός των φιλοξενούμενων δεν άλλαξε, ήταν η ευστοχία τους από τα 6,75μ. που άλλαξε ολοκληρωτικά ρη ροή της αναμέτρησης.

Μέσα σε διάστημα 2:50, το Περιστέρι έκανε 10-0 και προηγήθηκε 41-33, από εκεί που έχανε 33-31. Στα πρώτα 6,5 λεπτά της β’ περίοδου, το Περιστέρι είχε 5/8 τρίποντα, ενώ το Λαύριο είχε σε όλη τη Β’ περίοδο 0/5.

Το ημίχρονο τελείωσε 43-36, κι ενώ λίγο νωρίτερα το Περιστέρι είχε φτάσει στο +9, 43-34.

Δείτε μια ωραία πάσα του Αγραβάνη στον Κασελάκη:

Οι ψηλοί του Περιστερίου είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο μέρος. Πρώτα ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης που πέτυχε τους επτά πρώτους πόντους της ομάδας του σε 2:07 στη Γ’ περίοδο και συνέχισε ο Μπίλαν για το +12, 55-43.

H είσοδος του Κουρ Κουάθ στο παρκέ, βοήθησε το Λαύριο να αντιμετωπίσει τη δραστήρια γραμμή ψηλών του Περιστερίου.

Κυρίως, απέτρεψε το εύκολο καλάθι που είχαν και έτσι η ομάδα του Σερέλη βρήκε τρόπο να μειώσει κάπως τη διαφορά (52-59) με την περιφερειακή άμυνα των φιλοξενούμενων να παίρνει άσχημο βαθμό σε αυτό το διάστημα.

Για αυτό άλλωστε, ο Κόουλ πέτυχε 11 πόντους στη Γ’ περίοδο, έχοντας παράλληλα και σημαντική προσφορά και στη δημιουργία.

Όμως το “ατού” του Περιστερίου είναι οι περισσότεροι ποιοτικοί παίκτες, τα μεγαλύτερα κορμιά κι αυτό έκανε τη διαφορά όσο κυλούσε το χρονόμετρο προς το τέλος.

Πότε με το “πολυεργαλείο”, Σακούρ Τζούστον, πότε ο Κασελάκης ή ο Ραντάνοβ κι ο Φρανσίσκο, συντηρούσαν την απόσταση ασφαλείας που είχε χτίσει το Περιστέρι.

Δείτε τον Τζούστον σε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα:

Μόνο ο Κόουλ με τη βοήθεια του Φλαγκ, συν το μυαλωμένο παιχνίδι του Γερομιχαλού, δεν αρκούσαν για την ανατροπή από τους γηπεδούχους.

Μέχρι τους έξι κατόρθωσε να μειώσει το Λαύριο, 69-75 με ένα τρίποντο του Νικολαΐδη  όμως το Περιστέρι απάντησε με τον Κασελάκη και Μωραΐτη για το +10, 79-69.

Ο Γκρέι μείωσε με τρίποντο στο 76-81 με 11,5 δεύτερα για το τέλος, ο Ντένμον με 2/2 βολές έκανε το 76-83. Ο Κόουλ μείωσε 79-83 με τρίποντο και στα 2 δευτερόλεπτα, ο Μωραΐτης έγραψε το τελικό 85-79 από τις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 36-43, 57-64, 79-85