O Ερυθρός Αστέρας άρχισε με εκτός έδρας νίκη επί της Παρί, 80-77 στη νέα EuroLeague το βράδι της Παρασκευής.

Με πολύ παραγωγικό β’ μέρος, ελέγχοντας το ριμπάουντ και πόντους β’ ευκαιρίας, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στην “πρωτάρα” της EuroLeague.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πέτυχε 21 πόντους για τους νικητές ο Αϊζάια Κάνααν 14, ενώ ο Νίκολα Κάλινιτς είχε 9 πόντους, 5 -επιθετικά- ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 block.

O Τι Τζέι Σορτς ήταν πρώτος σκόρερ των Γάλλων με 16 πόντους, από 12 είχαν Μάοντο Λο και Ναντίρ Ιφί, αλλά η Παρί έδειξε αδυναμία κοντά στο καλάθι και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Πριν από το τζάμπολ, η Παρί ύψωσε στη νεότευκτη Adidas Arena του Παρισιού, το μπάνερ για την κατάκτηση του EuroCup το 2024.

H Παρί που κέρδισε πέρυσι (2023/24) το EuroCup με οκτώ παίκτες και τον προπονητή της … Βόννης, οι οποίοι πανηγύρισαν το 2022/23 το Basketball Champions League, έκανε το επίσημο ντεμπούτο της στη EuroLeague.

O ύψους 1,75μ., Τι Τζέι Σορτς, απάντησε στο ερώτημα της τελευταίας τριετίας, αν μπορεί με αυτό το ύψος να παίξει και στη EuroLeague δίνοντας από το πρώτο ημίχρονο τις προθέσεις του.

Με 10 πόντους, 17 αξιολόγηση οδήγησε το προβάδισμα που πήρε η ομάδα του Τιάγκο Σπλίτερ στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Από το 26-30 του 15:14, έκανε 17-5 για να προηγηθεί με 43-35 στο ημίχρονο ενθουσιάζοντας το κοινό της.

Δείτε τον Σορτς εν δράσει, στο πρώτο ημίχρονο:

H ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο μετά από την ανάπαυλα, ο Νέντοβιτς ανέλαβε ηγετικό ρόλο στην επίθεση κι οι Σέρβοι έφεραν σύντομα τον αγώνα στα ίσια, ενώ με την έναρξη της Δ’ περιόδου, προσπέρασαν 64-60.

Το ντέρμπι “άναψε”, η Παρί ισοφάρισε κι ο Κάλινιτς έδωσε με τρίποντο νέο αέρα στους Σέρβους 70-73:

Η διαφορά πήγε στους 5 πόντους, 72-77, οι Γάλλοι μείωσαν με καλάθι του Σορτς και 1/2 βολές του Ιφί στους 2, 75-77, στα 13” κι ο ΜακΙντάιρ πήγε στις βολές στα 11”.

Έβαλε τη μια για το 75-78 κι ο Ιφί μείωσε με δικό του ζευγάρι 77-78.

Όμως οι Γάλλοι έχασαν 5” για να κάνουν φάουλ στην επίθεση του Ερυθρού Αστέρα κι ο Κάνααν έκανε με 2/2 βολές το 77-80

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-35, 58-58, 77-80