Από τις 20 Νοεμβρίου είχε να χαρεί νίκη το Περιστέρι και το πέτυχε την Κυριακή (16/01) όπου επικράτησε εντός έδρας της ΑΕΚ με 101-81 στη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ήταν μάλιστα η πρώτη φετινή νίκη υπό τον Μίλαν Τόμιτς, απέναντι σε μια ΑΕΚ των πολλών προβλημάτων.

Άλλωστε στερήθηκε τη συμμετοχή του Μπράιαν Ανγκόλα, μεγάλου πρωταγωνιστή στη νίκη της επί του Περιστερίου στον αγώνα Κυπέλλου, τον τελευταίο που είχαν δώσει οι δύο ομάδες πριν από τη διακοπή λόγω κορονοϊού.

Ο Τόμας Γκιέλο ήταν ο παίκτης-αποκάλυψη του αγώνα κι αυτός που έβαλε το τρένο του Περιστερίου στις ράγες της νίκης.

Ο Πολωνός φόργουορντ έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο με 14 πόντους σε 7:51 συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε 4/4 τρίποντα και 1/2 δίποντα.

Τελείωσε δε τον αγώνα με 17 πόντους σε 12:50 συμμετοχής (!) με 5/6 τρίποντα, 1/2 δίποντα, κι 1 ριμπάουντ.

Βέβαια το Περιστέρι είχε στοχευμένη τακτική απέναντι στην ΑΕΚ των λιγότερων λύσεων. γρήγορος ρυθμός, προσπάθεια να χτυπά πριν βρει έτοιμη την αντίπαλη άμυνα, σε πιο πολλές επιθέσεις που θα επέφεραν φθορά, τόσο από πλευράς δυνάμεων, όσο και φάουλ.

Για αυτό το σκορ πήγε πολύ ψηλά, σε ένα πολύ παραγωγικό παιχνίδι, όπου οι γηπεδούχοι είχαν 15/28 τρίποντα, στην πιο επιβλητική τους εμφάνιση στη σεζόν.

Με τους Γκιέλο-Πέτεγουεϊ να έχουν μαζί 25 πόντους, το Περιστέρι προηγήθηκε  48-39 στο ημίχρονο, έχοντας φτάσει στο +13 (42-29) νωρίτερα.

Η ομάδα του Δέδα το πάλεψε, πήρε 15 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά όσο κυλούσε ο χρόνος έβγαινε η αδυναμία της.

Ο Χάμερ, ο Κολόμ, ο Γκρίφιν κι ο Παππάς έδιναν μάχες αλλά δεν αρκούσαν.

Την ίδια ώρα το Περιστέρι έπαιρνε πράγματα από πολλούς διαφορετικούς παίκτες.

Ο Βασίλης Χρηστίδης έκανε το καλύτερό του παιχνίδι από τότε που πήγε στο Περιστέρι, ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο Δημήτρης Κατσίβελης, ο Τσαντ Μπράουν, προσέφεραν πολλά και η διαφορά σιγά-σιγά εκτινάχθηκε. Αφού έφτασε στο +19, 74-55 με 2:40, στην τελευταία περίοδο πήγε στους 20, 85-65 με τον Χρυσικόπουλο.

Λίγο αργότερα, μάλιστα, ο Γκρίφιν τον χτύπησε σκόπιμα σε ένα αντιαθλητικό παίξιμο, σε δείγμα και της πνευματικής του κόπωσης και αποβλήθηκε.

Με την ΑΕΚ, έκαναν το ντεμπούτο τους, ο Γιάννης Κουζέλογλου και ο Άντι Ράουτινς, αλλά θέλουν το χρόνο τους για να μπρουν στο πνεύμα της νέας τους ομάδας κι ειδικά ο Καναδός, αφού ο Έλληνας ψηλός, έδειξε στην τρίτη περίοδο ότι θα δώσει λύσεις.

Το Περιστέρι έφτασε στην 100άρα με τους πιτσιρικάδες, Ευσταθιάδη, Ζούγρη και Φίλιππα να παίρνουν χρόνο συμμετοχής σε πανηγυρικό πλέον κλίμα στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 48-39, 76-63, 101-81