Αήττητη για τρίτο αγώνα της Basket League έμεινε την Κυριακή στο Περιστέρι η ΑΕΚ αφού νίκησε με 84-80 σε ένα χορταστικό παιχνίδι, που αμαύρωσαν με επεισόδια στο Α’ δεκάλεπτο οι κουκουλοφόροι

Ο Τιμ Φρέιζερ ήταν ο ηγέτης στα κρίσιμα για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη καθώς πέτυχε 11 από τους 13 πόντους του, στα 12 τελευταία λεπτά.

Ο Κάμερον ΜακΓκριφ είχε 18 πόντους-7 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή του Κένι Γουίλιαμς με 14 πόντους.

Ο Μίτσελ είχε 16 πόντους πριν αποβληθεί με 5 φάουλ και ο Αλεκσάντερ Μάντσεν 12.

Για το Περιστέρι, ο Μάρκους Ντένμον πέτυχε 27 πόντους, αλλά πλην του Μίρο Μπίλαν (12π., όλοι στο β’ μισό) δεν είχε κάποιον πλάι του στα κρίσιμα, ειδικά στην τελευταία περίοδο.

Ο Φρανσίσκο είχε 1/6 τρίποντα, ο Ραντάνοβ (11π.) έφυγε με 5 φάουλ, όπως και ο θετικός στο πρώτο μισό, Ντέιβις.

H εξέλιξη του αγώνα:

Η ΑΕΚ έδειξε καλύτερο πρόσωπο από το Περιστέρι στο πρώτο μισό του αγώνα, πιο συγκεντρωμένη και με σαφή πρόθεση να μπει στην αντίπαλη ρακέτα, χτίζοντας έτσι προβάδισμα.

Το Περιστέρι έβγαλε νευρικότητα, έκανε πιο πολλά λάθη, δεν είχε ρυθμό, ενώ και μετά τη διακοπή λόγω των επεισοδίων στις εξέδρες (13-20 λίγο πριν από το τέλος της Α’ περιόδου), πάλι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έμοιαζαν εκτός αγώνα.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 11 πόντους διαφοράς (34-23) μολονότι δεν πέτυχε τρίποντο στο πρώτο 20άλεπτο (0/5).

Από τα 6,75μ., ήλθε στο τέλος του ημιχρόνου η αντίδραση του Περιστερίου, κυρίως με τον Ντέιβις που μείωσε σε 37-38 στα 33”.

Ο Μωραΐτης είχε και σουτ για προσπέραση, όμως αστόχησε και το κυριότερο, είναι ότι άφησε λίγα δευτερόλεπτα και στην ΑΕΚ που πρόλαβε να σκοράρει με τον θετικό Αλεκσάντερ Μάντσεν (8π, στο ημίχρονο) για το 40-37 με το οποίο ολοκληρώθηκε η β’ περίοδος.

Δείτε ένα εντυπωσιακό block του Μίτσελ στον Ντένμον στη β’ περίοδο:

Το Περιστέρι αντέδρασε στη Γ΄ περίοδο και πήρε τα ηνία του αγώνα. Πρώτα με την άμυνά του και μετά με τον δραστήριο Ντένμον αλλά και τη συνδρομή του Μωραΐτη.

Πήρε πρώτο προβάδισμα 45-43 μετά από 3!3 κι έφτασε στο +9, 57-48 στο 27:25. Ήταν το σημείο στο οποίο ο Φρέιζερ πέτυχε το πρώτο τρίποντο της ΑΕΚ στον αγώνα και με ένα ακόμα, του Περσίδη, η ομάδα του Καντζούρη μείωσε 64-58 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Φρέιζερ με σκορ και ασίστ οδήγησε την ΑΕΚ σε 8-0 σερί στη Δ΄περίοδο, για να προηγηθεί 71-68 και οι δύο ομάδες μπήκαν πλέον στο τελευταίο πεντάλεπτο σε ρυθμούς ντέρμπι!

www.allstarbasket.grΟ Ντένμον έβαλε μπροστά στο σκορ, ξανά το Περιστέρι 76-75, με την ΑΕΚ να κάνει σημαντικά λάθη, ακόμα και σε επαναφορά. Όμως Φρέιζερ-ΜακΓκριφ, είχαν πάρει την κατάσταση στα χέρια τους και κρατούσαν την ομάδα τους ζωντανή και με το ελάχιστο προβάδισμα.

Ο Φρέιζερ και ο Γουίλιαμς, έμελλε να σφραγίσουν τη νίκη των φιλοξενούμενων. Ο πρώτος με καλάθι για το 82-78 στα 51” κι ο Γουίλιαμς με προσωπική ενέργεια για το 84-80 στα 22”.  Ακολούθησε λάθος πάσα του Μωραΐτη στα 11 δεύτερα και μολονότι το Περιστέρι έκλεψε την μπάλα στο τέλος, ο Ντένμον έχασε το τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-40, 64-58, 80-84