Πέτεγουεϊ κάρφωμα

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη στη φετινή Stoiximan Basket League πανηγύρισε το Περιστέρι (4-3), αφού επιβλήθηκε με 78-68 του Απόλλωνα Πάτρας (3-4) για την 8η αγωνιστική.

Μέχρι σήμερα, οι “κυανοκίτρινοι” είχαν σημειώσει και τις τρεις νίκες τους μακριά από την έδρα τους (3/3) και αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία τους στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, αφού είχαν ηττηθεί στο Περιστέρι από Προμηθέα, Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Πάτρας δεν κατάφερε να πανηγυρίσει δεύτερο διπλό, μετά τη μεγάλη νίκη στο Ιβανώφειο, αφού αγωνίστηκε χωρίς τους Κόουλμαν, Μπάρφιλντ και Διαμαντάκο.

Πέτεγουεϊ (13π.) και Μορέιρα (12π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κλίβελαντ Τόμας (25π.) και Τσαλμπούρης (15π.).

Ο αγώνας:

Παρά την απουσία του κόουτς Μανωλόπουλου λόγω ασθένειας (ρόλο head coach είχε ο Κώστας Παπαμάρκος), το Περιστέρι ξεκίνησε με πατημένο το… γκάζι τον αγώνα και προηγήθηκε με 23-7 στο 9′, παίρνοντας σκορ και από τους πέντε βασικούς (Κατσίβελης, ΜακΚρί, Πέτεγουεϊ, Χρυσικόπουλος, Μπράουν).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και βασιζόμενοι στην άμυνα ζώνης του Βετούλα, μείωσαν σε 33-27 με ένα επιμέρους 4-14.

Το Περιστέρι βρήκε λύσεις από τα 6.75μ. και ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 46-33.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο Έρικ ΜακΚρί (9π. με 3/3 βολές, 3/3 δίποντα, 4ρ.) υπέστη διάστρεμμα και αποχώρησε από τον αγώνα, αφού πάτησε στο πόδι του συμπαίκτη του, Τσαντ Μπράουν!

Ο Απόλλωνας μείωσε στους 7 πόντους (48-41), όμως η αντίδραση του Περιστερίου ήταν ξανά άμεση (60-45 στο 28′).

Ίδιο σκηνικό και στην τελευταία περίοδο, με τους Πατρινούς να μειώνουν σε 67-61 με τον εκπληκτικό Κλίβελαντ Τόμας και το Περιστέρι να κάνει ένα σερί 6-0 (73-61) και να “καθαρίζει” το παιχνίδι με το τελικό 78-68.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-33, 65-54, 78-68