Με φόλοου του Μίρο Μπίλαν 1,4 δεύτερα για το τέλος το Περιστέρι bwin νίκησε με 92-90 τον Άρη στον ωραιότερο αγώνα που έχουμε δει φέτος στην Basket League!

Ένα ρεσιτάλ επιθετικού μπάσκετ, το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου του Περιστερίου, με μεγάλους πρωταγωνιστές, δύο ελληνόπουλα που ξεχώρισαν στη μάχη των δύο ομάδων!

Από τη μια, ο Βασίλης Τολιόπουλος που όχι απλά κράτησε όρθιο τον Άρη, αλλά πήγε να πάρει τον αγώνα μόνος του με 38 πόντους από 9/15 τρίποντα, 4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα!

allstarbasket.grΜια μυθική εμφάνιση που δεν συνδυάστηκε με νίκη για τον Άρη, αφού ο Δημήτρης Μωραΐτης πήρε το δικό του “όπλο” πέτυχε τρία τρίποντα και συνολικά 10 από τους 12 πόντους του, στο τέλος.

Στη δε τελευταία φάση του αγώνα πήγε στο λέι απ, η μπάλα αναπήδησε στη στεφάνη κι ο Κροάτης Μίρο Μπίλαν (13π.) με ένα tip έκανε το 92-90 με μόλις 1,4 δεύτερα! Ο Άρης έκανε την επίθεση, όμως ο Χόρχλερ έχασε το τρίποτο.

Ήταν ένα χορταστικό με ασταμάτητες εναλλαγές στο προβάδισμα.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 53-44 στο ημίχρονο με buzzer beater του Λεωνίδα Κασελάκη, κι ενώ Ντένμον (15π.) και Αγραβάνης (10π.) ηγούνταν στην επίθεσή του.

Δείτε το buzzer beater τρίποντο του Κασελάκη:

Mε τρία λεπτά από την έναρξη της τρίτης περιόδου, αρπάχτηκαν ο Σανόγκο του Άρη με τον Ραντάνοβ του Περιστερίου, για να εμπλακεί και ο Νότε, που έσπρωξε τον Μπίλαν.

Οι τρεις πρώτοι χρεώθηκαν από ένα αντιαθλητικό φάουλ.

Δείτε τι ακριβώς έγινε:

Μισό λεπτό αργότερα, ο Νότε χρεώθηκε με το 4ο του φάουλ, με το Περιστέρι να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, 59-49.

Εκεί πήρε πάλι “μπροστά” ο Τολιόπουλος. “Βομβάρδισε” το καλάθι του Περιστερίου με 5 τρίποντα, 17 συνολικά πόντους στη Γ’ περίοδο και ο Άρης πέρασε μπροστά με 72-68.

Ο Πουλιανίτης, με τρίποντο σχεδόν από το κέντρο μείωσε στο 71-72 του δεκαλέπτου.

Δείτε το ρεσιτάλ του Τολιόπουλου στην τρίτη περίοδο, εδώ

Η ματσάρα συνεχίστηκε στη Δ’ περίοδο με αμείωτη ένταση.

Ο Τολιόπουλος έφτασε στους 38 πόντους όταν έκανε το 85-83 για τον Άρη, όμως εκεί χτύπησε ο Μωραΐτης. Έχοντας βάλει ένα τρίποντο νωρίτερα για το 78-77, έβαλε δύο συνεχόμενα για το 89-85 με 2:26 για το τέλος.

Όταν μείωσε ο Μήτρου Λονγκ στο 89-87, πάλι ο Μωραΐτης με 1/2 βολές έκανε το 90-87 για να δώσει παράταση στο θρίλερ ο Χόρχλερ με τρίποντο για το 90-90 στα 20”.

Στην τελευταία επίθεση, το φόλοου που έκανε ο Μπίλαν, έγραψε το τελικό 92-90, αφού ο Χόρχλερ έχασε το τρίποντο της νίκης στην εκππνοή!

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 53-44, 71-72, 92-90.