Χαντς

Το Περιστέρι νίκησε άνετα με 77-48 την Καρδίτσα στο “Ανδρέας Παπανδρέου”, για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ανέβηκε στο 3-3, ενώ αυτή του Νίκου Παπανικολόπουλου παραμένει χωρίς νίκη (0-6), έχοντας όμως δώσει και τους έξι αγώνες της εκτός έδρας.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 34-19 στο ημίχρονο, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη του.

Η ασφυκτική πίεση από τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η Καρδίτσα προσπαθούσε να επιστρέψει και να εμφανιστεί ανταγωνιστική. Οι “κυανοκίτρινοι” ωστόσο είχαν λύσεις στην επίθεση για την άμυνα των φιλοξενούμενων και άνοιξαν το σκορ (49-32 στο 26.20”), όμως μια προσωρινή χαλάρωση των παικτών του Περιστερίου bwin και ένα τρίποντο του Καμπερίδη επέτρεψαν στην Καρδίτσα να μειώσει στους 10 πόντους (51-41 στο 30′).

Η πίεση στην μπάλα συνεχίστηκε περιφερειακά ακόμη πιο πολύ στην τελευταία περίοδο, όπου η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου είχε μόλις 4 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά (72-45 στο 37′) με τον Τζέιλεν Χαντς να δίνει ρεσιτάλ επιθετικά. Η προσήλωση στην άμυνα κράτησε την Καρδίτσα στους 48 πόντους, γεγονός που αποτελεί βασικό στοιχείο της κυριαρχικής εμφάνισης του Περιστερίου bwin στη νίκη.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Τζέιλεν Χαντς (19π., 6ρ.) και Νίκος Χουγκάζ (14π.), ενώ βοήθησαν και οι Νέιτ Ρένφρο (10π., 6ρ.), Τζόε Ράγκλαντ (9π., 9ασ.), Τρέβορ Τόμπσον (10 ριμπάουντ, 2 τάπες, 2 πόντους).

Επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο αρχηγός του Περιστερίου, Λεωνίδας Κασελάκης, ο οποίος όμως έμεινε άποντος σε μόλις 6:15 λεπτά συμμετοχής.

Από την πλευρά της Καρδίτσας, ο Ρομέλο Γουάιτ είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και ήταν ο μοναδικός διψήφιος σκόρερ, ενώ ο Νεοκλής Αβδάλας μέτρησε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 εντυπωσιακά κοψίματα.

Η Καρδίτσα τελείωσε τον αγώνα με 9/19 βολές, 3/22 τρίποντα και 19 λάθη…

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 34-19, 51-41, 77-48.