Το Περιστέρι Domino’s πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη Stoigiman GBl το βράδι της Δευτέρας στο “Ανδρέας Παπανδρέου” αφού λύγισε το Λαύριο DHI, με 84-82, αφήνοντας τον αντίπαλό του στο 0-4 ρεκόρ.

Με εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε επιμέρους σκορ 31-17 κι από το -12 κι ενώ έχανε για σχεδόν 36 λεπτά, έφτασε στη νίκη με 84-82.

Είχε δε 3/3 τρίποντα, ενώ τα 30 προηγούμενα λεπτά σούταρε 4/16.

Ο Κάρμπερι πέτυχε 12 από τους 21 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ στο ίδιο διάστημα ήταν ο Πάππας που πέτυχε 8 πόντους (14 συνολικά) και 6 (από τους 16 στη βραδιά) ο Ζούγρης.

Πολύ σημαντική κι η συνεισφορά του Αβδάλα, ανεξαρτήτως στατιστικών, καθώς είχε πολύ σημαντική συμβολή στην εικόνα της ομάδας του, κι ενώ πέτυχε και το καλάθι του αγώνα.

Ο Σέρμαν (16π.) πέτυχε τους 7 τελευταίους πόντους του Λαυρίου μετά το 80-75, όμως αστόχησε στο τρίποντο της νίκης στην τελευταία επίθεση, ενώ κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Βασίλης Μουράτος με 21, κι άλλους 16 είχε ο Ρασάντ Βον.

H εξέλιξη του αγώνα:

Το Λαύριο άρχισε πιο ορεξάτο τον αγώνα, ο Βασίλης Μουράτος βρέθηκε εξ αρχής σε πολύ καλή μέρα (11π., με 3/3 τρίποντα) κι όχι απλώς είχε προβάδισμα αλλά έφτασε έως και τους 12 πόντους, 14-26.

Το Περιστέρι μάζεψε κάπως τη διαφορά μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου (18-26) κι ισορρόπησε το παιχνίδι με την είσοδο του Νεοκλή Αβδάλα.

allstarbasket.grΟ υψηλόσωμος 18χρονος γκαρντ πήρε καλό βαθμό στο μαρκάρισμα του Μουράτου και μαζί με τον Ζούγρη έδωσαν πολύτιμη επιθετική πνοή.

Παρά το γεγονός ότι το Λαύριο βρήκε στο πρόσωπο του Βον σταθερό σκορ σε αυτό το δεκάλεπτο (8π.) η ομάδα του Λιμνιάτη ισοφάρισε 36-36, για να τελειώσει το 20άλεπτο 40-42 για εκείνη του Μέξα.

Το Περιστέρι όμως ήταν πολύ κακό στη Γ’ περίοδο, έχασε τη φρεσκάδα που του ‘δωσαν τα ελληνόπουλα κι ήταν πολύ άστοχο.

Για αυτό το Λαύριο πάλι με ηγέτη τον Μουράτο, αλλά και τον Σλέιτερ αυτήν τη φορά, ξανάχτισε διαφορά που έφτασε και στους 12 πόντους στο 30′, 53-65.

Ο Κάρμπερι με τον Ζούγρη και την καλή άμυνα των γηπεδούχων, έφεραν γρήγορα το Περιστέρι σε απόσταση αναπνοής. Κι ο Τζορτζ Πάπας του έδωσε το πρώτο προβάδισμα μετά το αρχικό 4-0 με τρίποντο για το 71-70 και μετά με καλάθι και βολή από φάουλ, για το 74-72.

Έντι και Κόφι έβαλαν το χέρι τους για το 82-77, όμως ο Σέρμαν απείλησε για το Λαύριο.

Πέτυχε τους 7 τελευταίους πόντους του, έως το 84-82, ο Πάπας έχασε ένα ζευγάρι βολών, κι ο Σέρμαν αστόχησε στο τρίποντο για τη νίκη του Λαυρίου στη λήξη!

Tα δεκάλεπτα: 18-26, 40-42, 53-65, 84-82