Το Περιστέρι Domino’s προσπάθησε, αλλά ήταν πίσω στο σκορ για 39 λεπτά και ηττήθηκε από την πολύ ποιοτική Μούρθια με 76-81 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο, περσινή φιναλίστ της Liga Endesa, νίκησε ξανά το Περιστέρι, όπως είχε κάνει και στον μικρό τελικό του περσινού Basketball Champions League, στο Βελιγράδι.

Οι δύο ομάδες είχαν ξεκινήσει με ήττα τη φετινή διοργάνωση (από την FMP το Περιστέρι, από τη Μανίσα η Μούρθια), έτσι η ισπανική ομάδα ανέβηκε στο 1-1, ενώ το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη έπεσε στο 0-2.

Τζάστιν Πάτον (18π., 11ρ., 5ασ., 1κλεψ., 2κοψ.), Τζάρελ Έντι (17π. με 5/7 τρίποντα) και Τζορτζ Πάπας (14π. με 4/7 τρίποντα) ξεχώρισαν από την ομάδα του Περιστερίου.

Ο Γιώργος Λιμνιάτης δεν είχε στη διάθεσή του τον Βασίλη Ξανθόπουλο, ο οποίος ταλαιπωρείται από μία θλάση στο μηρό.

Τρόι Κοπέιν (14π.), Ντίλαν Ένις (11π., 7ασ., 5ρ.), Λούντβιγκ Χόκανσον (11π.), Μάρκο Τοντόροβιτς (11π.), Χάουαρντ Σαντ-Ρος (11π., 4ασ., 3ρ.) και Ρόντιονς Κούρουκς (10π.) οδήγησαν τη Μούρθια στη νίκη.

Στον άλλο αγώνα του 8ου ομίλου, η FMP θα υποδεχθεί τη Μανίσα στο Βελιγράδι, την Τετάρτη (9/10, 21:00).

Η Μούρθια ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκε με διαφορά 8 πόντων (10-18), όμως το Περιστέρι αντέδρασε και μείωσε 22-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μούρθια εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων (8 έναντι 2 στο πρώτο ημίχρονο) και πήρε την πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα (31-41), λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (35-42).

Η ισπανική ομάδα έφτασε στο +13 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (38-51), όμως η ομάδα του Λιμνιάτη τελείωσε πολύ καλά ένα ακόμα δεκάλεπτο και πλησίασε σε απόσταση ενός τριπόντου (55-58).

Μάλιστα, με ένα τρίποντο του Χάρις στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου το Περιστέρι ισοφάρισε 58-58, με ένα σερί 11-0 (από το 47-58)!

Σε εκείνο το σημείο, η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να πάρει το προβάδισμα, η πιο έμπειρη και πιο ποιοτική, Μούρθια, ανέκτησε τα ηνία της αναμέτρησης (66-75 στο 35′) και έφυγε με το “διπλό” (76-81) από το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 35-42, 55-58, 76-81