Σοβαρός και συγκεντρωμένος στο στόχο του να μην… αφήσει φάση δίχως να παίξει στο μάξιμουμ, ο Ολυμπιακός έκανε το 5-0 την Κυριακή στη Stoiximan Basket League κερδίζοντας εκτός έδρας το Περιστέρι με 93-67.

Σε μια αγωνιστική με 6/6 νίκες φιλοξενούμενων, θα ήταν…. περίεργο να μην είναι ο Ολυμπιακός μεταξύ αυτών, τη στιγμή που παραμένει μοναδική αήττητη ομάδα του ελληνικού πρωταθλήματος και κυρίως, με εξαίρεση τον αγώνα στο Ιβανώφειο, έχει σαρωτική υπεροχή επί όσων έχει αντιμετωπίσει.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν και το βράδι της Κυριακής στο “Ανδρέας Παπανδρέου” μια, αν όχι και δύο ταχύτητες πιο πάνω από τον αντίπαλό της και το έδειξε με το “καλημέρα”.

Με προσανατολισμό να μπει στην αντίπαλη ρακέτα προηγήθηκε 15-4 με τον Μάρτιν κύριο εκφραστή των επιθέσεων και αμέσως μετά, με τον Βεζένκοφ για να πάει στο 28-13 των “ερυθρόλευκων” στο δεκάλεπτο.

Εκτός από την έμφαση στην επίθεση στο χαμηλό ποστ, ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετικές αντιδράσεις στην άμυνα που είχαν ως αποτέλεσμα την ταχύτατη εκτέλεση αιφνιδιασμών, ακόμα και σε δεύτερο χρόνο.

Ο Ντόρσεϊ, και στη συνέχεια οι Σλούκας-ΜακΚίσικ έδωσαν το ρυθμό στον Ολυμπιακό που έφτασε στο 41-18 με 2:46 για το ημίχρονο.

www.allstarbasket.grΜια σχετική χαλαρώτητα και δύο τρίποντα έδωσαν σκορ στο περιστέρι για σερί 8-0 πριν κλείσει το 20άλεπτο με το τρίποντο του Λαρεντζάκη, 44-26 για τον Ολυμπιακό.

Δείτε τα τρίποντα από ΜακΚρι, Λαρεντζάκη στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου:

Το Περιστέρι είχε μπλοκάρει επιθετικά, δεν είχε τον Λίνο Χρυσικόπουλο, που είναι από τους κορυφαίους του παίκτες φέτος, τη στιγμή που για τον Ολυμπιακό, δεν φαινόταν η απουσία του Μουστάφα Φαλ.

Μάλιστα ο Μπαρτζώκας έβαλε για 5 λεπτά από το πρώτο ημίχρονο τον Χρηστίδη για να του δώσει παραστάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στην τρίτη περίοδο.

Έφτασαν δε τη διαφορά στους 27 πόντους, 61-34 μετά από 5:36 στο 2ο ημίχρονοόταν έκαναν 12-0 σερί σε ένα δίλεπτο, για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο με 68-42.

Ο Λιβιό Ζαν Σαρλ έκανε αισθητή την παρουσία του στην τελευταία περίοδο, όταν παρά το διαρκές rotation, ο Ολυμπιακός δεν άλλαζε ρυθμό. Με τρίποντο του Γάλλου, η διαφορά πήγε στους 30 90-60 με 1:54 για τη λήξη.

Ο αγώνας τελείωσε με 67-93 με το Περιστέρι να δίνει χρόνο συμμετοχής σε δύο νέα παιδιά τον Μανιά και τον Ζούγκρη.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 26-44, 42-68, 67-93

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες από τον αγώνα:

Περιστέρι-Ολυμπιακός: Το κορεό των φιλάθλων για τα 50 χρόνια του Γ.Σ. Περιστερίου (video)