Στους τελικούς της Stoiximan Basket League πέρασε το απόγευμα του Σαββάτου ο Ολυμπιακός που νίκησε στο Περιστέρι με 84-71 κι έκανε το 2-0 στις νίκες.

Με ένα σαρωτικό ξεκίνημα και μόνη παρένθεση τη Β’ περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στο παρκέ.

Μια τετράδα παικτών, έκανε τη μεγάλη διαφορά, καθώς ο Κώστας Παπανικολάου είχε 11 πόντους, 9 ασίστ, 3 ριμπάουντ, ο Άλεκ Πίτερς 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ 18 πόντους, 11 ριμπάουντ κι ο Αϊζάια Κάνααν 11 πόντους.

Για το Περιστέρι ο Τζο Ράγκλαντ ήταν κορυφαίος με 21 πόντους, 5 ασίστ, 6 ριμπάουντ, πολύ θετικός ήταν ο Στέλιος Πουλιανίτης (13π.), ενώ ο Τρέβορ Τόμπσον πέτυχε 12 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι πλέον θα παίξει για την 3η θέση, ενώ ο Ολυμπιακός διεκδικεί τον τίτλο.

Αμφότεροι περιμένουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Παναθηναϊκός-Άρης (1-0) που δίνουν την Κυριακή τον 2ο αγώνα τους στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ζερμέιν Λοβ δεν ήταν στη διάθεση του Βασίλη Σπανούλη, λόγω του τραυματισμού του στη γάμπα στον πρώτο αγώνα.

Από την άλλη πλευρά, ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν τραυματία Μουστάφα Φαλ που θα μείνει εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν και στους Μόουζες Ράιτ, Ίγκνας Μπραζντέικις και Λουκ Σίκμα που είναι εκτός επτάδας ξένων στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός έκανε εκπληκτική εκκίνηση με 14-0 μετά από 2:35 και 16-1 μετά από 3:20 αγώνα.

Προηγήθηκε με 35-13 στο δεκάλεπτο, με μεγαλύτερη διαφορά τους 23 πόντους, 35-12.

Ένα διάστημα που οδήγησε το Περιστέρι σε 7 λάθη και βρήκε πολλούς πόντους από αυτά, κι ενώ σούταρε σχεδόν από όλες τις αποστάσεις, με 10/12 δίποντα, 4/6 τρίποντα.

Το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση στο β’ δεκάλεπτο, έκανε επιμέρους 31-14 με ηγέτη τον Ράγκλαντ, τη συνδρομή του Τόμπσον και τον θετικό Πουλιανίτη.

Μείωσε στους 5, 44-49, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια στη Γ’ περίοδο.

Μιλουτίνοβ-Πίτερς κυριάρχησαν στο ριμπάουντ, ενώ έδωσαν πολύ σκορ στην ομάδα του Μπαρτζώκα, ο Παπανικολάου έκανε όλες τις μικρές δουλειές παίζοντας στα όρια του double-double σε πόντους και ασίστ κι ο Ολυμπιακός, έφυγε πάλι με 18 πόντους διαφορά (53-71).

Οι γηπεδούχοι μείωσαν 60-73 στα 30′, όμως δεν πλησίασαν περισσότερο μέχρι το τελευταίο 1,5 λεπτό του αγώνα, όταν ο Ράγκλαντ μείωσε στο 71-82.

Πλέον όλα είχαν τελειώσει με τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής με 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-35, 44-49, 60-73, 71-84

Περιστέρι-Ολυμπιακός: Η photo gallery του 2ου ημιτελικού

Περιστέρι-Ολυμπιακός: Το κάρφωμα του Τόμπσον και η τεχνική ποινή στον Σπανούλη (video)

Περιστέρι-Ολυμπιακός: Σαρωτική εκκίνηση με 16-1 για τους “ερυθρόλευκους” (video)

Stoiximan Basket League: Το πανόραμα των playoffs