Μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε από ένα καλάθι του Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός πέρασε από το Περιστέρι με 87-86, στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική της Basket League.

Το νικητήριο καλάθι του Γουόκαπ:

Στο καλύτερο ίσως ματς της φετινής σεζόν, ο Ολυμπιακός (13-0) λύγισε στην εκπνοή το τρομερό Περιστέρι (8-5) που παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Δημήτρη Αγραβάνη και τον Σακούρ Τζούστον που αναμένεται να αποτελέσει παρελθόν.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τις 38 συνεχόμενες νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα, αφού έχει να χάσει από τον Νοέμβριο του 2021, στον εντός έδρας αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Εκτός 12άδας του Ολυμπιακού, έμεινε ο Σακίλ ΜακΚίσικ, αφού ο Γιώργος Μπαρτζώκας θέλησε να του δώσει χρόνο ξεκούρασης ενόψει του αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ (27/1, 21:00).

Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι Λαρεντζάκης (13π.), Παπανικολάου (13π., 6ασ.), Κάνααν (11π.), ενώ ο Φαλ είχε 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 τάπες. Σκόραραν και οι 12 παίκτες των “ερυθρολεύκων”.

Κορυφαίος του Περιστερίου ήταν ο Μίρο Μπίλαν που πέτυχε 20 πόντους, ο Μωραΐτης πρόσθεσε 13 και ο Ραντάνοβ 11, ενώ ο Φρανσίσκο μέτρησε 16 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Ντένμον είχε 10 πόντους.

Η αποκάλυψη του αγώνα ήταν ο 18χρονος Βαγγέλης Ζούγρης (9π.) που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στην Basket League.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Ο Ολυμπιακός επέβαλλε έναν γρήγορο ρυθμό στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 9-18, με τους Παπανικολάου και Κάνααν κύριους σκόρερ της ομαδικής επίθεσης των “ερυθρολεύκων” (8 ασίστ στην πρώτη περίοδο).

Το Περιστέρι αντέδρασε με τους Μπίλαν, Ντένμον και Φρανσίσκο και με ένα επιμέρους 11-4, μείωσε σε 20-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 7 πόντων (44-37) στα τέλη της δεύτερης περιόδου, με κορυφαίο τον εξαιρετικό Μπίλαν, αναγκάζοντας παράλληλα τους “ερυθρόλευκους” σε πολλά λάθη και κακές επιλογές.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 5-0 και μείωσε σε 44-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ήταν πολύ ανταγωνιστικό.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε αποφασισμένη να… αποκαταστήσει την τάξη στο τρίτο δεκάλεπτο, βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και παίζοντας με καθαρό μυαλό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να χτίσει μια διαφορά 8 πόντων (49-57 στο 27′).

Το παθιασμένο Περιστέρι δεν τα παράτησε και μείωσε στον πόντο (62-63) στο τέλος της τρίτης περιόδου, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο και μάλιστα το Περιστέρι προηγήθηκε με 69-68 με τον εκπληκτικό Ζούγρη.

Δύο γκολ-φάουλ του Μπλακ και ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη έδωσαν προβάδισμα 7 πόντων στον Ολυμπιακό (73-80 στο 37′), όμως δύο τρίποντα από Ντένμον και Φρανσίσκο έφεραν το Περιστέρι σε απόσταση… αναπνοής (79-80).

Το τελευταίο δίλεπτο:

Ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε δύο βολές, ο Μπίλαν έδωσε το προβάδισμα στο Περιστέρι με 2/2 βολές (81-80), ο Γουόκαπ έκανε το 81-82, ο Φρανσίσκο με τρίποντο έκανε το 84-82, ο Λαρεντζάκης απάντησε με τη βοήθεια της τύχης (84-85), ο Φρανσίσκο έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (86-85 στα 14”), όμως ο Γουόκαπ πέτυχε στο φινάλε το νικητήριο καλάθι του Ολυμπιακού (86-87)!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 44-42, 62-63, 86-87