Ο Παναθηναϊκός επιστράτευσε την καλή του άμυνα για να αποφύγει την “παγίδα” στο Περιστέρι και νίκησε με 77-62 την Κυριακή, για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ήταν η 2η νίκη του σε τρεις αγώνες Πρωταθλήματος, ενώ το Περιστέρι vitabiotics έχει πλέον ρεκόρ 1-2.

Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 29 πόντους στην πρώτη περίοδο και 37 σε σχεδόν 14 λεπτά αγώνα, μετά το πρώτο τζάμπολ.

Δείτε πώς το Περιστέρι ξέφυγε στο πρώτο μέρος με διψήφια διαφορά πόντων

Βρέθηκε πίσω έως και 12 πόντους (37-25) και τότε χτύπησε το καμπανάκι για να αλλάξουν οι παίκτες του Πρίφτη αγωνιστική συμπεριφορά.

Αποτελεσματικά, όπως αποδεικνύουν οι 25 πόντοι που δέχτηκε στα υπόλοιπα 25 λεπτά του αγώνα καθώς έκανε αυτά που έπρεπε.

Οι παίκτες του σοβαρεύτηκαν, ειδικά στην πίσω πλευρά του γηπέδου, έπαψαν οι αργές επιστροφές, ανέβηκε η έντασή τους, πίεσαν την μπάλα και δεν άφησαν ελεύθερα σουτ.

Παράλληλα με τον Παπαγιάννη έλξγχαν το ριμπάουντ και η δράση των Μέικον-Παπαπέτρου-Παπαγιάννη αλλά και του Πέρι, στην επίθεση, έφεραν την ανατροπή.

Κι όσο ανέβηκε η ένταση, τόσο ανέβηκε η κυριαρχία του Παναθηναϊκού στην αντίπαλη ρακέρα, κι όχι τόσο στο σκορ, όσο στην ανανέωση πολλών επιθέσεων στην τρίτη περίοδο, που καθόρισαν τη μοίρα του αγώνα και τη διαφορά που πήραν οι φιλοξενούμενοι μετά από 30 λεπτά αγώνα (63-53).

www.allstarbasket.grΚαλή ήταν και η παρουσία του Τζεχάιβα Φλόιντ στα αμυντικά του καθήκοντα, όσο χρειάστηκε να παίξει.

Το Περιστέρι από την άλλη, έδειξε σημάδια προόδου, είχε τον Χρυσικόπουλου και τον Κατσίβελη κορυφαίους στο διάστημα που έφτασε στο +12, κι αν μέχρι τότε, δεν είχε πετάξει σχεδόν τις μισές του βολές “στα σκουπίδια” (7/13) θα μπορούσε να ‘χει βάλει ακόμα μεγαλύτερους μπελάδες στον αντίπαλό του.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 41-41, 53-63, 62-77

Περιστέρι: ΜακΚρι 5, Μορέιρα 6, Πέτεγουεϊ 5 (1), Μωραΐτης 2, Χρυσικόπουλος 12 (1), Κατσίβελης 12 (1), Σαλούστρος 3, Μπράουν 5, Μίλερ 4, Χάγκινς 8 (2)

Παναθηναϊκός: Πέρι 11 (1), Μέικον 16 (1), Παπαγιάννης 14 )7/8 σουτ, 12 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου 12 (1), Κασελάκης, Γουάιτ 10 (1), Φλόιντ 3, Νέντοβιτς 3 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 8.

Τα highlights του Περιστέρι-Παναθηναϊκός (video)