Γκριγκόνις

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -19 και απέδρασε με τη νίκη (66-64) από το Περιστέρι bwin, στον αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Με φόλοου του Λεσόρ στα 7.3”, ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο του προβάδισμα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Ντάνγκουμπιτς αστόχησε σε τρίποντο και οι “πράσινοι” απέδρασαν με το “διπλό”!

Δείτε το δραματικό φινάλε:

Μάριους Γκριγκόνις (20π.), Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (16π.) και Τζέριαν Γκραντ (11π., 6ρ., 4ασ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με 11άδα, αφού έπαιξε δίχως τους τραυματίες Κώστα Σλούκα, Ντίνο Μήτογλου, ενώ εκτός εξάδας ξένων έμεινε ο Κάιλ Γκάι. Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ που έχει διπλό δελτίο, έπαιξε στον αγώνα της Elite League, Χαρίλαος Τρικούπης-Πανερυθραϊκός 64-62.

Στο Περιστέρι, ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (6π.) έπαιξε για πρώτη φορά ως Έλληνας, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν οι Νέιτ Ρένφρο (12π., 6ρ., 3ασ.) και Κένι Γουίλιαμς (11π., 5ρ.).

Οι δύο ομάδες έχουν ευρωπαϊκές υποχρεώσεις την προσεχή εβδομάδα, το μεν Περιστέρι στο BCL (στην έδρα της Λε Μαν στις 17/10), ο δε Παναθηναϊκός με δύο αγώνες στη EuroLeague (εκτός με Φενέρμπαχτσε στις 17/10 και εντός με Μακάμπι στις 20/10).

Στο πρώτο δεκάλεπτο παίχτηκε κακό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, που ήταν πολύ άστοχες, έτσι διαμορφώθηκε το 13-11, με ένα τρίποντο του Κένι Γουίλιαμς.

Το Περιστέρι έκανε ένα επιμέρους 13-2 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (23-13) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα, έφτασε ακόμα και στο +13 (31-18 στο 17′), αφού ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στην επίθεση.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-24, με ένα τρίποντο του Χαντς και με τον Παναθηναϊκό να έχει 7/26 σουτ (5/16 δίποντα, 2/10 τρίποντα) και 9 λάθη!

Με δύο τρίποντα από Κασελάκη και Ντάνγκουμπιτς, η διαφορά εκτινάχθηκε για πρώτη στους 19 πόντους (45-26 στο 23′)!

Με μπροστάρηδες τους Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 7 πόντους (53-46), λίγο πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (55-46).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” πλησίασαν τρεις φορές στους 3 πόντους (57-54, 62-59, 64-61) και ισοφάρισαν με ένα καλάθι και φάουλ του εξαιρετικού Γκριγκόνις (64-64 στο 39′).

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66.