Μόνο “στα χαρτιά” ήταν ντέρμπι ο αγώνας ανάμεσα στο Περιστέρι bwin και τον ΠΑΟΚ mateco στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” με τους γηπεδούχους να σημειώνουν ευρεία νίκη με 71-35.

Στη 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κυριάρχησε και έφτασε στο 8-6 ρεκόρ, απέναντι σε έναν ιδιαίτερα κουρασμένο και με λιγότερες λύσεις ΠΑΟΚ (6-8) καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας της (64-69) στον Α’ γύρο.

Με μικρότερο rotation, χωρίς τον Τζάστιν Άλστον κι αφού έχασε και τον Λαουρίνας Μπελιάουσκας με ένα τράβηγμα στον μηρό, στην αρχή του αγώνα, ο ΠΑΟΚ έβγαλε την κόπωση από τα συνεχή ταξίδια, κι ενώ στο μυαλό όλων βρίσκεται ο αγώνας της Τρίτης (16/1) με την Τόφας στην Πυλαία, στο κρίσιμο παιχνίδι των play-in του basketball Champions League.

Το Περιστέρι, ως όφειλε αντιμετώπισε με τη δέουσα σοβαρότητα τον αγώνα, είχε περίσσευμα ενέργειας, αλλά και βάθους πάγκου, αν κι έλειπε ο Τζέιλεν Χαντς που βρίσκεται σε στάδιο αποκατάστασης κι επιστροφής.

O ΠΑΟΚ τελείωσε τον αγώνα με 0/17 τρίποντα, 11/31 δίποντα, 13/20 βολές και μόλις 3 ασίστ για 17 λάθη.

Οι 35 πόντοι του, ισοφάρισαν τη χειρότερη επίδοση παραγωγικότητας στην Basket League, την οποία είχε ο Πανελευσινιακός το 2013/14 σε εκτός έδρας αγώνα με τον Παναθηναϊκό, (στο ντεμπούτο του… Κινέζου, Πινγκ Σανγκ) με τελικό σκορ το 74-35!

Ο Ζερμέιν Λοβ μάλιστα ήταν ο πιο ορεξάτος στο πρώτο μισό, με 15 πόντους από 3/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους,

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 22-11 στο δεκάλεπτο, 40-17 στο 17′ και 46-24 στο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να είναι απελπιστικά άστοχοι ειδικά από μακριά και να έχουν ένα ολόκληρο ημίχρονο δίχως ασίστ.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε επιμέρους σκορ 11-4 για το Περιστέρι, συνολικό σκορ 57-28 σε 30 λεπτά αγώνα!

Ο ΠΑΟΚ είχε στη Γ’ περίοδο 2/2 βολές, 1/5 δίποντα, 0/8 τρίποντα και συνολικά στον αγώνα, 0/14 τρίποντα.

Οι προπονητές μοίρασαν το χρόνο, ειδικά ο Φώτης Τακιανός που προσπάθησε να κάνει και ειδική διαχείριση ενόψει Τρίτης.

Ο Μήτρου Λονγκ πέτυχε άλλους 12 πόντους για τους νικητές, 10 ο Κασελάκης, ενώ 9 ασίστ μοίρασε ο Ράγκλαντ.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε διψήφιο σκόρερ, στο ιστορικό χαμηλό των 35 πόντων του στη Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 46-24, 57-28, 71-35