Στον πρώτο του αγώνα για το τουρνουά «Happy Casa Cup» στο Μπρίντιζι της Ιταλίας, το Περιστέρι επικράτησε με 80-69 της πολωνικής  Άνβιλ Βλότσλαβεκ, ομάδας που μετέχει, επίσης, στο Basketball Champions League.

Κάνοντας ένα τρομερό σερί 22-2, οι Περιστεριώτες ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο 22-10. Η άμυνα ήταν εξαιρετική, στη ρακέτα κερδήθηκαν πολλές μάχες, ενώ ο Γιάννης Αγραβάνης είχε μπει ”ζεστός”. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κρατήθηκε μεν μια διαφορά (41-33), όμως οι Πολωνοί έφτασαν σε απόσταση αναπνοής στο 30′.

Εκεί, ο Γουίλιαμ Χάτσερ και ο Στίβεν Γκρέι αποκατέστησαν την τάξη, χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας και δίνοντας τη νίκη (80-69) στους ”κυανοκίτρινους”. Την Κυριακή (15/9, 20:00) το Περιστέρι αναμετράται με την οικοδέσποινα, Μπρίντιζι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-10, 41-33, 53-51, 80-69

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Μπλέικ 12, Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 11, Αγραβάνης 15 (1), Σαλούστρος 10 (1), Γόντικας, Μόρισον 4, Χάτσερ 8 (1), Γκρέι 12 (4), Μόουζες 6 (1).

ΑΝΒΙΛ (Μίλιτσιτς): Ντοβ 16, Λέντο 4, Σίμον 18, Ρότεν 7, Σούλιμα 11, Βαντόφσκι, Κάρολακ 7, Φρεϊμάνις 6, Μιλοβάνοβιτς, Σέβτσικ.