Περιστέρι

Το Περιστέρι επικράτησε 80-70 της Τσμόκι Μινσκ την Τετάρτη (3/11) στο “Ανδρέας Παπανδρέου”, για την 4η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Η νίκη ήταν επιτακτική, αφού το Περιστέρι είχε ρεκόρ 1-2 και η Τσμόκι Μινσκ 2-1.

Όπερ και εγένετο, με μπροστάρη τον Τέραν Πέτεγουεϊ, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους.

Με αυτή τη νίκη, το Περιστέρι έφτασε τους έξι βαθμούς, προσπέρασε την Κράιλσχαϊμ και έπιασε στην κορυφή τη σημερινή του αντίπαλο.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φορτσάτοι στο ματς, αλλά οι γηπεδούχοι συνήλθαν γρήγορα, μετατρέποντας το 2-10 σε 15-11.

Η διαφορά αυξανόταν ολοένα και περισσότερο, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει στο +11 το Περιστέρι.

Πέτεγουεϊ, ΜακΚρι και Χάγκινς βρέθηκαν σε καλή βραδιά, συμβάλλοντας τα μέγιστα για τη διατήρηση των ηνίων του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά, όμως η ανατροπή δεν έγινε.

Το Περιστέρι έμαθε από τα λάθη του και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση, με MVP τον Πέτεγουεϊ των 6/11 τριπόντων.

Πλέον, η ομάδα της δυτικής Αττικής έχει μπροστά της το εκτός έδρας ματς με τους Μπάκεν Μπέαρς από τη Δανία.

Η Τσμόκι Μινσκ, από την πλευρά, παίζει εντός έδρας με την Κράιλσχαϊμ.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 36-25, 60-50, 80-70