ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πήρε μια πιο δύσκολη νίκη από ότι δείχνει το τελικό 82-62, επί του άκρως μαχητικού Ρεθύμνου, το απόγευμα του Σαββάτου (02/02) στο ΟΑΚΑ για τη 16η αγωνιστική της Basket League.

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ θέλοντας να έχει ένα εύκολο απόγευμα και για την πρώτη περίοδο κατάφερε να έχει ένα άνετο προβάδισμα 10 πόντων (22-12).

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν καλύτερη από το Ρέθυμνο, παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ, κρατώντας την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου σε χαμηλά επίπεδα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει τους φιλοξενούμενος και ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (30-15).

Θίοντορ

Ωστόσο, το Ρέθυμνο με ένα επιμέρους 18-8 έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους (38-33) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για ένα πολύ ενδιαφέρον δεύτερο μισό.

Στην επανάληψη το Ρέθυμνο συνέχισε από εκεί που τελείωσε και μείωσε ακόμα και στους τρεις πόντους (38-35) στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου.

Μπαρτ

Η “Ένωση”, όμως, έδειξε ότι είναι πιο συγκεντρωμένη στην επίτευξη της νίκης και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (48-37) 4:30 λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του τρίτου δεκάλεπτου.

Το Ρέθυμνο μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα και με δικό του επιμέρους 10-2 μείωσε ξανά στους τρεις πόντους (50-47), για να κλείσει τελικά η περίοδος στο +6 υπέρ των γηπεδούχων (57-51).

Με τον Βινς Χάντερ να κάνει πάλι ένα εκπληκτικό παιχνίδι (20 πόντοι, 8/12 διπ., 4/6 βολές) η ΑΕΚ βρήκε την απαραίτητη ενέργεια για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Θίοντορ

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ μπήκε με αποφασιστικότητα να τελειώσει την υπόθεση νίκη και ανάγκασε το Ρέθυμνο σε πολλά και αβίαστα λάθη. Αυτό της έδωσε τη δυνατότητα να ανεβάσει και πάλι ψηλά τη διαφορά, όμως αυτή τη φορά δεν άφησε κανένα περιθώριο στην κρητική ομάδα να επιστρέψει στον αγώνα.

Τελικά, η κάτοχος του Basketball Champions League, πήρε τη νίκη με 82-62 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-5, ενώ το Ρέθυμνο υποχώρησε στο 3-13.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-33, 57-51, 82-62

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 4, Ξανθόπουλος 6 (2), Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλις 10, Λαρεντζάκης 5, Μωραΐτης 3, Γκρίφιν 19 (8/8 διπ., 1/3 τριπ.), Θίοντορ 4, Σαντ-Ρος 5, Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 20.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Ντάνιελς 8 (1), Χίκι 7 (1), Οικονομόπουλος, Ραζής, Χριστοδούλου 6 (1), Κουρέπης 2, Συγκούνας 3 (1), Γλυνιαδάκης, Μπαρτ 15 (2), Καλογιαννίδης 6 (1), Κλάντον 6, Τζόουνς 9 (1).