Τον πρώτο λόγο για την παρουσία της στην οκτάδα και τα playoffs στη Euroleague απέκτησε η Φενέρμπαχτσε, που νίκησε την Παρασκευή (28/02) τη Βαλένθια στην Ισπανία με 93-86!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με κορυφαίο τον Ντέρικ Γουίλιαμς και εξαιρετικό πάλι, τον Κώστα Σλούκα, έκανε τη νίκη-κλειδί, κάλυψε τη διαφορά της ήττας της από τη Βαλένθια στην Τουρκία (98-100) και πλέον θα παλέψει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Η Φενέρμπαχτσε θύμισε την ομάδα από τα παλιά, με κυριαρχικό παιχνίδι και στα 40 λεπτά του αγώνα. Είχε το προβάδισμα διαρκώς, ο Ντέρικ Γουίλιαμς θεμελίωσε το προβάδισμά της στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Κώστας Σλούκας έκανε καταπληκτικό παιχνίδι.

Δεν έχει να κάνει με τη στατιστική του, (4/6 σουτ, 2/2 βολές) όσο με το πόσο καθοδήγησε την ομάδα του σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού. Έχει να κάνει με την ορθότητα των αποφάσεών του που δεν καταγράφοντα απλά σε ένα φύλλο χαρτιού.

Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα (22π. με 5/7 τριπ.)  και η αλήθεια είναι ότι ήταν ο παράγοντας “χ” που κράτησε τη Βαλένθια στη διεκδίκηση της νίκης σε ένα ματς που φαινόταν χαμένο από την πρώτη κι όλας περίοδο.

Η Φενέρμπαχτσε πήγε μεν στο +15 στην τελευταία περίοδο (76-91) με 1:47 για το τέλος, όπως οι Ισπανοί το πάλεψαν και μείωσαν στους 5, 86-91 στα 10 δεύτερα! Δεν είχαν όμως άλλο χρόνο απέναντι στη Φενέρμπαχτσε που εξαργύρωσε με πολύτιμη νίκη το σοβαρό της πρόσωπο.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς τελείωσε με 22 πόντους από 4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές!

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 41-47, 60-65, 86-93

Euroleague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Euroleague 2019-2020: Βαθμολογία