ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΑΕΚ

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για 40 λεπτά, ο Κολοσσός Ρόδου συνέτριψε την απογοητευτική ΑΕΚ με 103-80, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία στη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα ανέβηκε στο 7-10 και προσπέρασε στη βαθμολογία αυτή του Ηλία Ζούρου, αφού στον αγώνα του πρώτου γύρου η ΑΕΚ είχε επικρατήσει με 93-74.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Λούκα Μπραΐκοβιτς με 22 πόντους (4/5 βολές, 9/11 δίποντα) και 12 ριμπάουντ, ο Άντριου Γκάουντλοκ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 26 πόντους με 4/7 τρίποντα, ενώ καλοί ήταν και οι Ταίλερ Πόλι (17π., 4ρ.), Λόντον Περάντες (15π., 3ασ.).

Οι μόνοι που διασώθηκαν από το… ναυάγιο της ΑΕΚ ήταν οι Τζάστιν Τίλμαν (26π., 7ρ.), Μπράντον Νάιτ (12π.), Όμηρος Νετζήπογλου (11π.) και Γιάννης Κουζελογλου (8π., 5ρ.).

Ο Ηλίας Ζούρος δεν είχε στη διάθεσή του, τους Δημήτρη Φλιώνη, Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, Λάνγκστον Χολ.

Ο Κολοσσός είχε 10/24 τρίποντα, έναντι 3/16 της ΑΕΚ!

Ο αγώνας στο Κ.Γ. Καλλιθέας Ρόδου ήταν sold out και έγινε μέσα σε πολύ καλή ατμόσφαιρα από τους φίλους και των δύο ομάδων.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα, κυριάρχησε στο παρκέ και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από την απογοητευτική ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (27-19), με 15 στο ημίχρονο (51-36), ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε τους 25 πόντους (80-55)!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το μόνο που είχε ενδιαφέρον ήταν το αν ο Κολοσσός θα κατάφερνε να πάρει και τη διαφορά, αφού είχε ηττηθεί με 19 πόντους στα Άνω Λιόσια.

Τελικά, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 31 πόντους (101-70, 103-72) και ο Κολοσσός προσπέρασε την ΑΕΚ στη βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 51-36, 80-55, 103-80.