Βίρτους-Ερυθρός Αστέρας

Καταγράφοντας σπουδαία εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα, η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε 84-72 του Ερυθρού Αστέρα και κάλυψε τη διαφορά της ήττας του Βελιγραδίου (-9).

Η ιταλική ομάδα ανέβηκε στο 10-12 και η σερβική έπεσε στο ίδιο ρεκόρ, λίγες ημέρες μετά την εντός έδρας ήττα από την Παρτιζάν.

Τόρνικε Σενγκέλια (15π.), Κάιλ Γουίμς (13π.), Μαμ Τζαϊτέ (11π.-8ρ.) και Αϊζάια Κορντινιέ (11π.), χάρισαν τη νίκη στη Βίρτους.

Στον αντίποδα, ο Λούκα Βιλντόσα τράβαγε μόνος του το… κουπί (20π.), ενώ ο Ντάλιμπορ Ίλιτς έβαλε άλλους 10π. και πήρε 7 ριμπάουντ.

Το 9-0 προανήγγειλε τι θα συμβεί, ενώ πολλά περισσότερα φανέρωσε το 27-9 στα 02:07 πριν από το τέλος της α’ περιόδου.

Η Βίρτους έφτασε μέχρι το +21 στις αρχές του β’ δεκαλέπτου, προτού ο Ερυθρός Αστέρας συνέλθει προσωρινά με επιμέρους 2-12.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έριξαν δύο φορές τη διαφορά στους 10, έκτοτε όμως, η ιταλική ομάδα πάτησε γκάζι και έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο στο +19.

Το μοναδικό ερώτημα ήταν αν οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς θα υπερασπίζονταν επιτυχημένα τη διαφορά της νίκης τους στο παιχνίδι του α’ γύρου, ωστόσο δεν τα κατάφεραν, αν και μείωσαν αρκετά προς το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 48-35, 70-51, 84-72