Σε ένα τρομερό παιχνίδι που έγινε στην Πάτρα, ο Προμηθέας λύγισε στην παράταση τον Κολοσσό Ρόδου των 8 παικτών με 84-79, για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 13-8 ρεκόρ και “κλείδωσαν” την 4η θέση, ενώ ο Κολοσσός έπεσε στο 8-13 και δυσκόλεψε η παρουσία του στην εξάδα.

Στον Α’ γύρο στη Ρόδο, ο Κολοσσός είχε νικήσει με 114-109 στην παράταση.

Ο Προμηθέας έχασε διαφορά 20 πόντων, βρέθηκε στο -9, όμως έστειλε τον αγώνα στην παράταση και έφτασε στη νίκη παρά το γεγονός ότι είχε 12/47 τρίποντα!

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κάμερον Ρέινολντς (22π., 9ρ.) και τον ακολούθησαν οι Χάντερ Χέιλ (15π., 5ρ., 6ασ.), Άντονι Κάουαν (11π., 4ασ.), Αντώνης Κόνιαρης (11π., 6ασ.), Χάιμε Ετσενίκε (10π.).

Από την πλευρά των ηττημένων δεν έφτασε ο τρομερός Άντριου Γκάουντλοκ (27π., 5ρ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Κώστας Παπαδάκης (11π., 6ρ.), Σίμι Σίτου (10π., 6ρ.).

Ο Κολοσσός παρατάχθηκε χωρίς τους Περάντες, Πόλι και Πετρόπουλο και αγωνίστηκαν μόλις 8 παίκτες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας προηγήθηκε με το… φτωχό 14-4! Ο Κολοσσός είχε 1/16 σουτ εντός παιδιάς, εκ των οποίων 1/10 δίποντα και 0/6 τρίποντα!

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 14-14 με ένα σερί 0-10, αλλά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τη διαφορά των 10 πόντων, με την οποία πήγαν στα αποδυτήρια (33-23).

Μάλιστα, στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 20 πόντους (44-24 στο 23′), όμως ο Κολοσσός μείωσε στους 10 (58-48) με ένα ξέσπασμα του Γκάουντλοκ.

Ο Αμερικανός γκαρντ του Κολοσσού είχε πάρει… φωτιά (έφτασε τους 27 πόντους) και οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στον αγώνα (59-60), φτάνοντας μέχρι το +9 (61-70 στο 36′) με ένα επιμέρους 3-22 στα πρώτα 6 λεπτά της τελευταίας περιόδου!

Ο Ρέινολντς μείωσε με τρίποντο στους 3 πόντους (70-73), ο Παπαδάκης έβαλε 2/2 βολές (70-75), ο Ρέινολντς πέτυχε νέο τρίποντο στα 33” (73-75), ο Γκάουντλοκ έκανε λάθος στα 16” και ο Κόνιαρης κέρδισε 3 βολές στα 2.2”. Ο γκαρντ του Προμηθέα έβαλε 2/3 και ισοφάρισε 75-75.

Ο Γκάουντλοκ αστόχησε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Προμηθέας είχε περισσότερες δυνάμεις, αφού ο Κολοσσός των 8 παικτών δεν άντεξε, παρά την υπερπροσπάθεια.

Τα δεκάλεπτα: 14-4, 33-23, 58-48, 75-75 (κ.δ.), 84-79 (παρ.)