Ρεάλ-Βαλένθια

Η Ρεάλ Μαδρίτης άφησε πίσω της το σοκ από την Μπασκόνια και επικράτησε της έτερης συμπατριώτισσας Βαλένθια με 95-91.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Τσους Ματέο ανέβηκε στο 19-8, ενώ στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν τέταρτη διαδοχική ήττα και έπεσαν στο 13-15, χάνοντας πολύτιμο έδαφος για την οκτάδα.

Γκάμπριελ Ντεκ (18π.-7ρ.), Έντι Ταβάρες (14π.-4ασ.), Πετρ Κορνελί (11π.-7ρ.), Βενσάν Πουαριέ (11π.-6ρ.) και Ρούντι Φερνάντεθ (8π.-5ασ.), προσέφεραν τα περισσότερα για να έρθει η τέταρτη φετινή νίκη της Ρεάλ επί της Βαλένθια.

Κρις Τζόουνς (19π.-4ασ.), Χασιέλ Ριβέρο (17π.) και Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (10π.), δεν απέτρεψαν την ήττα των αξιόμαχων φιλοξενούμενων.

Ο αγώνας κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα από τα 03:40 της πρώτης περιόδου μέχρι το τέλος, με εξαίρεση κάποιες στιγμές στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το φινάλε είχε σασπένς. Ο Ταβάρες των 6/7 διπόντων και των 2/2 βολών έγραψε το 92-86, ο Τζόουνς μείωσε με τρίποντο (92-89) στα 24”, ο Ντζάναν Μούσα ευστόχησε σε 1/2 βολές και στα 15,4” ο Τζόουνς έβαλε για τα καλά στο κόλπο τη Βαλένθια (93-91).

Ο Ντεκ αποδείχθηκε ψύχραιμος από τη γραμμή αμέσως μετά (95-91), ο Τζέιμς Γουέμπ αστόχησε σε τρίποντο και όλα τελείωσαν.

Η Βαλένθια έβαλε 51 πόντους στο β’ ημίχρονο, αλλά η Ρεάλ είχε την τύχη να βρεθεί σε καλή μέρα ο Ντεκ, ο οποίος όταν η μπάλα… έκαιγε, κατάφερνε να δώσει λύσεις.

Η ομάδα του Ματέο είχε πάνω από 70% στο δίποντο (71,4%) και 24/26 βολές, ενώ αντίθετα μέτριο ποσοστό έπιασε στο τρίποντο (30,4%).

Επικράτησε στα ριμπάουντ (33-25), τις ασίστ (23-19) και τα κλεψίματα (7-5), υστερώντας μόνο στα λάθη (13-11).

Η Βαλένθια, από την πλευρά της, ήταν σπουδαία έξω από τα 6,75μ. με 48,4%, οριακά κάτω από το 48,5 του διπόντου, ενώ ευστόχησε στις 14 από τις 17 βολές που εκτέλεσε.

Συνολικά δηλαδή στο ματς οι βολές ήταν 38/43, επίδοση εντυπωσιακή που δεν αποκλείεται να συνιστά ρεκόρ στη EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-40, 71-65, 95-91