Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ λύγισε την ΑΕΚ με 87-82 στο PAOK Sports Arena, για την 4η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Πλέον, οι δύο Δικέφαλοι έχουν το ίδιο ρεκόρ (2-2).

Ρόκι Κρούζερ (21π.), Τζέικ Φόρεστερ (15π.), Σαβάρ Ρέινολντς (14π., 7ασ.) και Δημήτρης Κατσίβελης (10π.) οδήγησαν στη νίκη την ομάδα του Καντσελιέρι.

Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο  Άλεξ Αντετοκούνμπο.

Πρώτοι σκόρερ της ΑΕΚ ήταν οι Χάντερ Χέιλ (22π., τους 19 στο πρώτο ημίχρονο), Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (19π., 7ρ.), Σι Τζέι Μπράις (17π., 5ρ.) και Πρέντις Χαμπ (15π.).

Ο Χάντερ Χέιλ πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 19-24.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου τραυματίστηκε ο Κουζέλογλου και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ. Υπέστη κάκωση αριστεράς ποδοκνημικής και θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία.

Δείτε τη φάση:

Η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε η ΑΕΚ ήταν οι 6 πόντοι (25-31), όμως ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 8-0 (33-31) και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (48-47).

O Ρόκι Κρούζερ (16π.) του ΠΑΟΚ και οι Χάντερ Χέιλ (19π.), Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (11π.) της ΑΕΚ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό και στο 3ο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται για πρώτη φορά με διαφορά 5 πόντων (63-58) και την περίοδο να ολοκληρώνεται με 65-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα, έφτασε μέχρι το +8 (84-76) και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη στο ντέρμπι των Δικεφάλων.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 48-49, 65-61, 87-82