Με βολή του Βαγγέλη Μαργαρίτη σε νεκρό χρόνο, ο ΠΑΟΚ πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League με 83-82 επί της γαλλικής Ναντέρ, το βράδυ της Τρίτης (30/10) στο PAOK Sports Arena!

Το φινάλε ήταν απίστευτο καθώς ο ΠΑΟΚ έχανε με 79-82 στα 19 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο Θοδωρής Ζάρας, μορφή του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχε και τους 18 πόντους του, κέρδισε φάουλ σε τρίποντο με 12 δεύτερα για τη λήξη. Ευστόχησε και στις τρεις για να γίνει το 82-82.

Ο πρώην παίκτης του Άρη, Ντόμινκ Γουότερς αστόχησε σε σουτ και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο από τον Αμερικανό Γκαμπλ διεκδικώντας ριμπάουντ στη ρακέτα του ΠΑΟΚ! Μάλιστα οι διαιτητές συμβουλαύτηκαν το instant replay για να βεβαιωθούν ότι η φάση ήταν εντός χρόνου και ορθώς έδωσαν δικαίωμα δύο βολών στον αρχηγό του ΠΑΟΚ!

Ο Μαργαρίτης πέτυχε την πρώτη κι έχασε τη δεύτερη κι ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στον όμιλο!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 41-35 στο ημίχρονο (με 12  πόντους του Γιανίκ Μορέιρα κι εξαιρετικό τον Λίνο Χρυσικόπουλο) αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έδειχνε να μένει από λύσεις και να μην μπορεί να απειλήσει το καλάθι της Ναντέρ.

Μόνο ο Ζάρας τον κράτησε όρθιο καθώς πέτυχε 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου σε αυτή την περίοδο (με 3/3 τρίποντα) ενώ ο Φιλ Γκος παρέμενε άποντος.

Ο Θοδωρής Ζάρας κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ!

Η Ναντέρ προηγήθηκε 57-64 με 6:30 για το τέλος και τότε ξύπνησε ο Γκος που πέυχε και τους 11 πόντους του στο φινάλε!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Γκος 11 (3), Χάτσερ 10, Μαργαρίτης 5, Μορέιρα 12, Τέπιτς, Αθηναίου 3 (1), Χρυσικόπουλος 15 (1), Γκάρετ 2, Τζόουνς 7 (1), Κόνιαρης, Σχίζας, Ζάρας 18 (4/4 τριπ.).

ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντιέ): Γκαμπλ 4, Γιουσκεβίτσιους 19 (5), Κονατέ 15 (3), Τρίντγουελ 4, Γουότερς 14 (1), Καρνέ, Ινβερνισί, Πάλσον 16 (3), Πανσά, Σένγκλιν 10 (1).