Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ υποδέχεται τη Ζενίτ στο ΟΑΚΑ (7/2, 21:30) και θέλει πάση θυσία τη νίκη ύστερα από τις ήττες σε Βαλένθια και Βελιγράδι. Μιλώντας στη Media Day, ο Ρικ Πιτίνο υπογράμμισε ότι ξεκινάει το δυσκολότερο κομμάτι της σεζόν.

Ο Αμερικανός τεχνικός ξεκίνησε τις δηλώσεις του, σχολιάζοντας την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα στη Stark Arena:

Παίξαμε την καλύτερη άμυνα της σεζόν. Ο Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, όμως τον χάσαμε λόγω προβλήματος στη συνέχεια, ενώ χάσαμε και τον Τζόνσον με φάουλ. Δεν είναι δικαιολογία αυτό όμως. Είχαμε κακές επιλογές στο σουτ και κερδίζαμε με δέκα πόντους, έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Θα ήταν διαφορετικά αν είχαμε τον Παπαπέτρου. Εντυπωσιάστηκα με την άμυνα και την εμφάνισή μας χθες, ειδικά μετά την ήττα από την Βαλένθια. Ήταν κακές οι επιλογές μας στα σουτ“.

Σχετικά με τη δύσκολη συνέχεια και το πρόγραμμα, υποστήριξε:

Χάσαμε δύο σερί εκτός έδρας ματς, τα οποία θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει. Τώρα απομένουν 11 παιχνίδια, εκ των οποίων τα έξι είναι απέναντι στις καλύτερες ομάδες βαθμολογικά της διοργάνωσης. Τώρα θα μπούμε στο πιο δύσκολο κομμάτι της σεζόν. Η κατάσταση δεν αφορά τα playoffs, αν θα προκριθούμε δηλαδή εκεί. Πρέπει να παίξουμε σε αυτά τα ματς το καλύτερο μπάσκετ που μπορούμε. Πρέπει να είμαστε στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και να νιώθουμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε και να προκριθούμε στο Final-4“.

Τέλος, αναφέρθηκε στην ομάδα από την Αγία Πετρούπολη, την οποία υποδέχονται:

Παίζουν εξαιρετικά εκτός έδρας. Μετρούν 19 ασίστ ανά ματς, ξέρουν να πασάρουν, είναι μία ομάδα δυνατή στο phsyical κομμάτι, παίζουν ζώνη. Πρέπει να εκτελούμε το πλάνο μας και να είμαστε αυτοί που πρέπει στα τελευταία λεπτά. Αυτή η ομάδα δεν είναι τόσο καλή όσο πέρσι, αλλά ελπίζουμε να φτάσουμε σύντομα σε αυτό το επίπεδο“.

Από τη μεριά του, ο ΝτεΣον Τόμας έδωσε το δικό στίγμα:

Παίξαμε άμυνα για τρία δεκάλεπτα, έπρεπε να παίξουμε άμυνα για όλο το παιχνίδι. Πήγαμε καλά σε αυτό το κομμάτι Αυτό που μας πλήγωσε ήταν πως έβαλαν σουτ υπό πίεση και εκτέλεσαν καλά στα τελευταία 6 λεπτά. Στο τέλος πήραν τον έλεγχο του αγώνα.

Είναι ευκαιρία να ανακάμψουμε. Δεν πρέπει να υποτιμήσουμε τη Ζενίτ, είναι ομάδα που παίζει σκληρά. Πρέπει να βγούμε στο παρκέ και να παίξουμε την άμυνα που παίξαμε, να ελέγξουμε τα ριμπάουντ και να είμαστε έτοιμοι για αυτό το παιχνίδι. Κάθε παιχνίδι τη φορά.

Υπάρχει περισσότερη πίεση στην έδρα μας. Όλοι περιμένουν να κερδίσουμε, έχουμε τον κόσμο στο πλευρό μας. Εκτός έδρας είναι θέμα σκληράδας και εύστοχων σουτ. Νιώθουμε καλά στο ΟΑΚΑ. Περιμένουμε ο κόσμος να φωνάξει για εμάς και να γινόμαστε ενωμένοι. Πρέπει να είμαστε ενωμένοι“.