Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν… πυραυλοκίνητη κόντρα στη Φουενλαμπράδα, την οποία διέλυσε με 116-61 και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Supercopa, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα (22/09, 20:00).

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε τις… άγριες διαθέσεις της, καθώς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Φουενλαμπράδα. Το μόνο προβάδισμα που πήραν οι φιλοξενούμενοι ήταν το 2-3, 8:50 πριν από τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Από αυτό το σημείο και έπειτα ο αγώνας είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή και αυτός ήταν η ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καταιγιστική και άμεσα ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου στο +17 (28-11) και δεν έριξε τον ρυθμό της σε κανένα σημείο του αγώνα.

Το ημίχρονο βρήκε τους Μαδριλένους να έχουν πάρει διαφορά 31 πόντων (52-21) και στο δεύτερο μισό του αγώνα ανέβασαν ακόμα πιο ψηλά το σκορ.
Δείτε ένα απίθανο καλάθι του Σέρχιο Γιουλ… χωρίς να βλέπει!

Ο αγώνας μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο έδειχνε να έχει πάρει τη μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να συνεχίζει να κάνει ό,τι θέλει  στο παρκέ.

Ωστόσο, η επίθεση της ομάδας του Πάμπλο Λάσο δεν ήταν αυτή που έκλεψε την παράσταση, αλλά η αμυντική της λειτουργία.

Η Φουενλαμπράδα σημείωσε μόλις στην τρίτη περίοδο πάνω από 20 πόντους, ενώ στις άλλες τρεις έμεινε στους 11, στους 10 και στους 18.

Τελικά η Ρεάλ πήρε τη νίκη με 116-61, σημειώνοντας ρεκόρ διαφοράς πόντων σε Supercopa, καταρρίπτοντας το δικό της που είχε από τις 13/02/1985 όταν και είχε νικήσει τη Σαραγόσα με 101-61.

Κορυφαίος για τη Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ο Τζέισι Κάρολ με 18 πόντους, ενώ θετικός ήταν στο επίσημο ντεμπούτο του ο Τζόρνταν Μίκι με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. ;Oλοι οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο σκόραραν από 5 πόντους και πάνω.

Για τη Φουενλαμπράδα πάλευε ουσιαστικά μόνος του ο Βιάτσεσλαβ Μπoμπρόφ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους.

Πλέον, η Ρεάλ κοιτάζει τον μεγάλο τελικό κόντρα στη μισητή αντίπαλό της, Μπαρτσελόνα, ο οποίος είναι προγραμματισμένος να γίνει στη Μαδρίτη την Κυριακή (22/09, 20:00).

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 52-21, 83-43, 116-61