Ο Οίακας Ναυπλίου κάθε αγωνιστική που περνά δείχνει όλο και πιο κοντά στην επίτευξη του στόχου της ανόδου, καθώς νίκησε τον Γλαύκο με 72-59, κι ακολουθεί τη Δάφνη Δαφνίου, ενώ στον δεύτερο όμιλο Αγρίνιο και Ανατόλια συνέχισαν με νίκες επί του Φαίακα και του Ίκαρου Σερρών αντίστοιχα, στην 20η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Ο Χάρης Κουλουριώτης μπορεί να μην είχε στη διάθεσή του τον Μιχάλη Πελεκάνο, αλλά η ομάδα του εμφανίστηκε συγκεντρωμένη στον στόχο, που ήταν η νίκη.

Τελικά μετά από ένα δύσκολο πρώτο ημίχρονο (30-25), κατάφερε να επιβληθεί με 72-59 επί του Γλαύκου, με κορυφαίο τον Παπαντωνίου με 19 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα.

Η Δάφνη Δαφνίου πέρασε από τον Άγιο Δημήτριο με 62-53 επί του Κρόνου και οδηγεί την κούρσα!

Στον δεύτερο όμιλο το Αγρίνιο χρειάστηκε την παράταση για να πάρει τη νίκη επί του Φαίακα, εκτός έδρας, αλλά τα κατάφερε.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 68-68, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν με το “διπλό” από την έδρα του Φαίακα. Κορυφαίος ο Τασσόπουλος με 16 πόντους, ενώ συνολικά έξι παίκτες του Αγρινίου είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τέλος, το Ανατόλια πήραν τη νίκη επί του Ίκαρου Σερρών με 84-69, μετά από ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο (35-31).

Για την ομάδα του Πέτρου Γκαϊτατζή ξεχώρισαν οι Καραποστόλου, με 27 πόντους και Γαλανίδης με 17.

Δείτε τα αποτελέσματα, τα φύλλα αγώνα, τις βαθμολογίες και την επόμενη αγωνιστική στη Β’ Εθνική Ανδρών:

1ος Όμιλος

Μανδραϊκός-Πεντέλη 94-73

Οίακας Ναυπλίου-Γλαύκος 72-59

ΚΑΟ Κορίνθου-Παγκράτι 76-73

Παπάγου-Ένωση Ιλίου 87-54

Δούκας-Πανελευσινιακός 78-75 (70-70 κ.αγ)

Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Δάφνη Δαφνίου 53-62

Έσπερος Καλλιθέας-Πανερυθραϊκός 87-85

Τρίτων-Πρωτέας Βούλας (5/3)

 

ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 53-62

Δεκάλεπτα: 11-15, 28-33, 38-50, 53-62

Διαιτητές: Χρηστίδης Π.-Τηγάνης

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ρουμελιώτης): Στραγανιώτης 2, Ξιούρας 6 (2), Ζαραϊδώνης 16 (1), Μπούζας, Κόης 10 (1), Σολωμός 6, Καρακεχαγιάς 6, Στέφος 7, Τσάβος, Ανδρεαδάτος,

Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Κάννας, Γκάτζο 3, Κουφόπουλος 11, Γοργόνης, Καραμπάτσος 5, Ψημίτης 8, Σάλεχ 15 (3), Δομπρογιάννης 4, Μουστόπουλος 12, Τάταρης 2, Αρνόκουρος 2.

 

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 76-73

Δεκάλεπτα :  17-19, 37-42, 58-56, 76-73

Διαιτητές : Τσακαλογιάννης-Ασλανίδης

ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος) : Νιφόρας 6, Γεωργίου 2, Μακρής 15 (1), Θεοδωρίδης, Κεφαλάς 18 (3) Περρωτής 16, Κωνσταντίνου 16 (3), Πράτης, Σκελλαράκης 3, Μπαλής, Δανίκας.

Παγκράτι (Λιόγας) : Τζιβελέκας 12, Μαγιντόμπε 2, Κούτρας 5 (1), Κατωπόδης 4, Λυτόπουλος 6, Φωτίου 8 (2), Δερμιτζάκης 18 (2), Δόξας, Ροδοστόγλου 17(2), Μπένος 1, Αρμάος.

 

ΠΑΠΑΓΟΥ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 87-54

Δεκάλεπτα : 24-15, 43-35, 69-40, 87-54

Διαιτητές :Αναστασίου-Φασόλης

Παπάγου (Ταυρόπουλος) : Παπαζήσης 3, Πίνης 10(2), Πρισκομάτης 2, Ζώρζος 19(2), Κουτρούλιας 20(1), Αγγελόπουλος 3, Γιαννίκος 4, Χρυσός 18(2), Μπάλος 8, Παστήρας.

Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης) : Κατσαρός, Μπέλλας Ι. 12(3), Τσακίρης 12(2), Πανουσόπουλος 2, Μπολάτογλου 4, Γεροκώστας 7(1), Μπέλλας Ο. 5, Τσιουμπρής 4, Μανταλβάνος 5, Τσορμπατζόγλου, Τσόλης 3(1).

 

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΕΝΤΕΛΗ 94-73

Δεκάλεπτα: 27-15, 50-33, 75-56, 94-73

Διαιτητές: Αποστολίδης-Μπούκας

Μανδραϊκός (Κατσούνης): Χάλαρης 15, Σιμιτζής 6, Γκαϊτάσοφ 4, Γεωργοπαπαδάκος Σ. 15 (4), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 14 (2), Βασιλόπουλος 6 (2), Σεργιένκο 9, Φωτόπουλος 15 (3), Δέδες 10 (1), Παπανικολάου, Κοπακάκης

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Τάγαρης 17, Μπίγγος 17 (1), Κουκάκης 7 (1), Κούσουλας 9 (2), Καρούζος 9 (1), Λίτσος 11 (2), Μπέλη 2, Αποστολίδης 1, Μπούτρης, Γεωργακόπουλος, Σαλτουρίδης.

 

ΕΣΠΕΡΟΣ  ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 87-85

Δεκάλεπτα: 15-28, 41-49, 60-68, 87-85

Διαιτητές: Τσαχάκης-Αργυρούδης

Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 18 (2), Βάρσος, Γραμματικός 8 (2), Θεοδοσίου, Μούτσα, Παπαφλωράτος 13, Βλασσόπουλος 8 (2), Χαρούνι Κλ 22, Χαρούνι Ν. 7, Μπούσι 3 (1), Σκουλούδης 3

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 9, Στογιάνοβιτς 4 (1), Καλλιανιώτης 3 (1), Σκάνδαλος 6, Γιαουρτόγλου 8 (2), Γεωργιάδης 7 (1), Στάθης 24 (3), Αντωνίου 18 (5).

 

ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΓΛΑΥΚΟΣ 72-59

Δεκάλεπτα: 16-18, 30-25, 56-36, 72-59

Διαιτητές: Ορφανός – Σιδέρης

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 9 (3), Κουμπούρας 12, Τσίγκας, Σμυρνιωτάκης, Παπαντωνίου 19 (4), Χάσα 7 (1), Γεωργιάδης 5 (1), Ευστρατίου, Μανάκας 2, Σκορδάς 4, Αναγνωστόπουλος 7,

Γλαύκος (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 15 (2), Σερέτης 17 (4), Βανδώρος 2, Καρακωνσταντάκης 11 (2), Κούτρας, Μαναβόπουλος 4, Αγγελόπουλος 8, Τσεκλένης, Σπυράκος.

 

Η Βαθμολογία

1.Δάφνη Δαφνίου (16-4) 36

2 Οίακας Ναυπλιου (14-6) 34

3.Τρίτωνας* (14-5) 33

4.Παγκράτι (13-7) 33

5.Δούκας (12-8) 32

6.Παπάγου (11-9) 31

7.Εσπερος Καλλιθέας (11-9) 31

8.Πρωτέας Βούλας* (11-8) 30

9.Μανδραϊκός (9-11) 29

10.Πεντέλη (9-11) 29

11.ΚΑΟ Κορίνθου (9-11) 29

12.Πανελευσινιακός (8-12) 28

13.Πανερυθραϊκός (7-13) 27

14.Γλαύκος (6-14) 26

15.Ένωση Ιλίου (6-14) 26

16.Κρόνος Αγ.Δημητρίου (3-17) 23

*Έχουν ένα αγώνα λιγότερο

 

Επόμενη αγωνιστική (21η, 9/03):

Πρωτέας Βούλας – Μανδραϊκός

Πεντέλη – Οίακας Ναυπλίου

Γλαύκος – ΚΑΟΚ

Παγκράτι – Παπάγου

Ενωση Ιλίου – Δούκας

Δάφνη Δαφνίου – Πανελευσινιακός

Πανερυθραϊκός – Τρίτων

Κρόνος Αγ. Δημητρίου – ΠΟΚ Εσπερος

 

2ος Όμιλος

Αποτελέσματα

Χαλκηδόνα – ΧΑΝΘ 81-84

Έσπερος Λαμίας – Γέφυρα 67-60

Στρατώνι – Φίλιππος Βέροιας 69-52

Φαίακας – Αγρίνιο 73-75

Μακεδονικός – Φάρσαλα 49-67

Ανατόλια – Ίκαροι Σερρών 84-69

Ερμής Λαγκαδά – Ελευθερούπολη 73-77

 

ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΑΝΑΤΟΛΙΑ- ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 84-69

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-31, 61-46, 84-69

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής) : Νικολαΐδης 8, Στεφανίδης, Αμπατζάς, Μουρατίδης, Γαλανίδης 17(2), Κάτανος, Κωνσταντινίδης, Ξενιτίδης 11(1), Κιγμέτογλου 8, Ζώτος 5, Μπρόζος 8, Καραποστόλου 27(2)

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Σίσκος): Κάτος 4(1), Γεωργιανός 14(2), Δαλαγκόζης 3(1), Κουτσοκώστας 3(1), Γκούτζιας, Παπαδόπουλος 5, Καραμπέκης 11, Θολιώτης 6, Φώτογλου 4, Κακιούζης 19

 

ΑΜΣ Χαλκηδόνα – ΧΑΝΘ 81-84

Δεκάλεπτα: 13-13, 38-32, 53-44, 71-71 παράταση 81-84

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης – Κοϊμτζόγλου

Χαλκηδονα (Τέντσος): Σπύρας , Παπαδόπουλος, Δανάκης 9(1), Τσακαλέρης 17, Μαρκίδης, Λαϊδης, Μυλωνίδης 23(3), Κούτε, Δελίδης 18(6) , Σιόλογκας 3, Σικαλίδης 11(3), Φυλακτός

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Βαζούκης , Ντίνος , Χονδρόπουλος 13(2), Παπαδόπουλος 11, Μπαλάσκας 6(2), Ζαφειρούδης 8 , Πέτροβιτς 22(3), Καραγεωργίου 8, Δεληγιώργης 14(1), Τσάμης 2.

 

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 55-61

Δεκάλεπτα: 24-15, 34-30, 48-41, 55-61

Διαιτητές:  Ταρενίδης Κ.-Παπαγερίδης

Νίκη Βόλου (Γιασσάρης): Καραγιώργος 4(1), Γιωτόπουλος 3(1), Κουτίνας 9(1), Τσαβές, Τασιούδης 7, Τσώλης 6 Τάσος 13, Φρουσκλιας 13(1)

Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής 6(2), Καραγιαννίδης 2, Δήμας, Παλιαχάνης , Μαυρίδης 9(1),Χατζημιχαηλίδης 6, Κλωναράς 6, Τσιμίδης 4, Μητσάκης 14(2), Λαζάρου 2, Ελευθεριάδης 12.

 

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 69-52

Δεκάλεπτα: 18-16, 37-30, 57-44, 69-52

Διαιτητές: Σιμητοπουλος, Θεοδώρου

Στρατώνι (Μύθου, Πέγιας): Δοξάκης 18(4), Μπουρδάνος, Κολοκοτρώνης 2, Δημητρακάς, Σιδηροηλίας 6, Μπέγας 8(1), Φλιάτης, Πολιτόπουλος 9(3),  Δασκαλόπουλος 15, Κοτζαγιάννης 9, Κόκκιος 2

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 2, Τσεσμετζίδης 2, Σισμάνης, Πονόπουλος 2, Βάλλιος 17(3), Τσιακλαγκάνος 5(1), Καβαργύρης, Κόθρας 11(1), Παραπούρας 3(1), Σουτζόπουλος 6, Καντάρκος 4.

 

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΑΓΡΙΝΙΟ 73-75 (παρ.)

Δεκάλεπτα: 15-16, 33-37, 50-57, 68-68, 73-75

Διαιτητές: Τσουμαχίδης, Δολγύρας

Φαίακας: Γριψιος 3, Ματενίδης 7, Νεδέλκος 20(1), Σιώπης, Σπιτιέρης 9(2), Πεταλωτής 13, Περούλης 3(1), Νίκας 12(1), Ταουσάνης 4, Χατζόπουλος 2

Αγρίνιο: Τασσόπουλος 16(1), Μπερερής 4(1), Μιχάλογλου 12, Καπινιάρης 13(1), Τσάτας 2, Σταμούλης, Γκρέκας 12, Μήτσου 13(4), Ψαράς 3(1)

 

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ 55-61

Δεκάλεπτα : 24-15, 34-30, 48-41, 55-61

Διαιτητές :  Ταρενίδης Κ.-Παπαγερίδης

Νίκη Βόλου (Γιασάρης): Καραγιώργος 4(1), Γιωτόπουλος 3(1), Κουτινας 9(1), Τσαβές, Τασιουδης 7, Τσώλης 6 Τάσος 13, Φρουσκλιας 13(1)

Μαχητές Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζης 6(2), Καραγιαννίδης 2, Δήμας, Παλιαχάνης, Μαυρίδης 9(1), Χατζημιχαηλίδης 6, Κλωνάρας 6, Τσιμίδης 4, Μητσάκης 14(2), Λαζαρου 2, Ελευθεριάδης 12

 

ΜΑΚΕΔΝΙΚΟΣ-ΦΑΡΣΑΛΑ 49-67

Δεκάλεπτα: 10-19, 24-37, 40-49, 49-67

Διαιτητές: Ντούρας, Ζαχαριάδης

Μακεδονικός (Καραμουσαλίδης-Κεραμιδάς): Χαλάτσης 6(2), Κοντσές 2, Μπαρζού 2, Κουντουρατζόγλου 18, Τζινόπουλος 8(2), Διαμαντής, Κομματάς, Καραθανάσης 2, Ουλουσίδης 5, Καλογεράτος 3(1), Ιωαννίδης, Χαντζίδης 3

Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 6, Χαιρετίδης 8(1), Αλεξόπουλος 2, Αναγνωστοπουλος 2, Τσιόγκας 5-1, Συνετός, Τοπουζίδης 19(5), Λούτας, Γκιουλέκας 19(2), Φαρμάκης, Δέσπος, Φιλιππόπουλος 6

 

EΣΠEPOΣ ΛAMIAΣ-KΣ ΓEΦYPAΣ 67-60

Δεκάλεπτα: 20-15, 33-28, 54-40, 67-60

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ., Ζαχαρής

EΣΠEPOΣ ΛAMIAΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 7, Pούζιος 6, Κατσαρές 17, Κάππος, Παπαργυρόπουλος 9. Αργύρης. Τεπετίδης 13 (3), Ολύμπιος 15(5)

KΣ ΓEΦYPAΣ (Παραδάς): Ψευρογκάς, Βούλτσος. Πουλιανίτης 7, Kαταβαίνης 2, Αποστολίδης 14(3), Ζιάκας 9(1), Κουτουξίδης, Καραγιαννάκης 4, Ευσταθιάδης, Σιώμος 14, Κότσανος 8., Παπαδόπουλος 2

 

 Η Βαθμολογία

1.Ανατόλια (18-2) 38

2.Αγρίνιο (14-6) 34

3.Ελευθερούπολη (14-6) 34

4.Φίλιππος Βέροιας (11-9) 31

5.ΧΑΝΘ (11-9) 31

6.Μαχητές Πειραματικό Πευκών (11-9) 31

7.Ερμής Λαγκαδά (10-10) 30

8.Χαλκηδόνα / Προποντίς (10-10) 30

9.Έσπερος Λαμίας (9-11) 29

10.Φαίακας Κέρκυρας (9-11) 29

11.Στρατώνι (8-12) 28

12.Νίκη Βόλου (8-12) 28

13.Φάρσαλα (8-12) 28

14.Γέφυρα (7-13) 27

15.Ίκαροι Σερρών (7-13) 27

16.Μακεδονικός (5-15) 25

 

Επόμενη αγωνιστική (21η, 9/03):

ΧΑΝΘ – Εσπερος Λαμίας

Γέφυρα – Στρατώνι

Φίλιππος Βέροιας – Φαίακας Κέρκυρας

Αγρίνιο – Μακεδονικός

Φάρσαλα – Νίκη Βόλου

Ικαροι Σερρών – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων

Ελευθερούπολη – Χαλκηδόνα

Ανατόλια – Ερμής Λαγκαδά

ΠροηγούμενοΈτοιμος και ο Χάτσερ στον ΠΑΟΚ ενόψει ΑΕΚ
Επόμενο“Καταιγίδα” Μπασκόνια “έπνιξε” 112-95 τη Μάλαγα!

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.